ktoré slúžia na triedenie troch druhov odpadov. Kontajnery však nie sú ekonomický výhodné, pretože každý z nich je potrebné vyvážať zvlášť. Problémom je aj to, že v Stropkove niekedy nebol koncový dodávateľ separovaného odpadu. Mesto teda zabezpečuje odpad tak, že ho vyváža Mikroregiónu Ondava. Ten ho v obci Duplín triedi a spracováva, za čo podnik Služba platí. "Požiadali sme Recyklačný fond SR (RFSR) o finančné prostriedky na zavedenie separovaného zberu v okrese. Vypracovali sme projekt, v ktorom sa počíta s tým, že do separácie sa zapoja aj obce z okresu. Náklady na riešenie separovaného odpadu si však vyžadujú 14 miliónov korún, ktoré zatiaľ nemáme," uviedol riaditeľ mestského podniku Služba Gabriel Zajtko.
RFSR však Stropkovu schválil na tento rok len 2,9 milióna korún. Financie sú účelovo viazané na nákup kontajnerov, vriec a na rekonštrukciu haly. "Máme k dispozícii halu, ktorú je potrebné zrekonštruovať a zaviesť v nej technológiu na separáciu. Ďalšie financie sú určené na šírenie osvety - na prednášky pre školy a inštitúcie, na informačné kampane a letáky," dodal.
Vytvoriť uzavretý cyklus na separovaný zber sa však Stropkovu s financiami, ktoré má, nepodarí. Preto pripravujú ďalší projekt. Ten chcú čo najskôr predložiť RFSR a požiadať ho o dofinancovanie. Pomocnú ruku pri riešení podalo aj mesto. Zo svojho rozpočtu vyčlenilo 750-tisíc korún. "Peniaze potrebujeme najmä na nákup technológie a špeciálne vozidlo na vysypávanie odpadu," vysvetľuje riaditeľ Zajtko. V prípade, že RFSR schváli ďalšie financie a do separácie sa zapoja aj obce, v mestskom podniku Služba sa môže vytvoriť šesť pracovných príležitostí. Ich počet sa neskôr môže podľa slov riaditeľa Zajtka ešte zvýšiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš