inak. Rušiť sa nebude.
Zachránili ju rodičia, ktorí sa v stredu zišli na rodičovskom združení. Pozvali aj primátora Borisa Hanuščaka. Prišli aj viacerí poslanci mestského zastupiteľstva, tiež poslanec Národnej rady Anton Blajsko, ktorý na tomto sídlisku býva.
Predseda rodičovského združenia povedal: "Na tejto škole sme nikdy neriešili vážne problémy, čo sa týka vzdelania a výchovy detí. Nesúhlasíme, aby práve táto škola sa rušila." Výčitky následne padli na adresu poslancov, ktorí sú členmi Rady školy, ako mohli hlasovať za zrušenie. "Sme tým hlboko pobúrení," reagovala zástupkyňa školských odborov. Na konštatovanie, že hlavným argumentom rušenia je nízky počet detí a následne financie, zaznelo, že sa treba pozrieť do detskej duše, ktorá nerozumie ekonomike. Aj riaditeľ školy František Pomikala pridal argumenty. Skonštatoval, že škola je už roky pod tlakom, lebo stále sa hovorí, že sa bude rušiť, zároveň sa pýtal, že kto dá deti do školy, ktorá sa ide rušiť. "Máme dobrých učiteľov," povedal, za čo mu zatlieskali. Svoje vystúpenie ukončil riaditeľ konštatovaním, že s pomocou Božou a pána primátora škola zostane.
Poslanec Blajsko skonštatoval, že je za to, aby sa problémy riešili, ale nie tak necitlivo, ako sa rozhodlo: "Peniaze predsa nie sú viac ako vzdelanie." Spýtal sa, že koho majetkom by bola budova školy po zrušení a pridal argument, že jeden školský pavilón je už predaný za symbolickú korunu. "Najprv sa škola zruší a potom nám ju cirkev zoberie. To je nekresťanské," zdôraznil.
Rozčúlenie rodičov sa prejavilo vo výkrikoch, že škola je kvalitná, len KDH kvalitné nie je.
K emotívnosti atmosféry prispelo vystúpenie predsedu poslaneckého klubu KDH-DS Pavla Tarcalu, ktorý skonštatoval, že sem prišiel aj napriek tomu, že sa ho chystali lynčovať. Pridal aj argument opodstatnenej sťažnosti týkajúcej sa fyzického napadnutia žiaka učiteľom. Zdôraznil, že návrh na zrušenie školy nie je z ich dielne, ale sa nachádza v koncepcii školstva, ktorú do zastupiteľstva predložil mestský úrad. Hovoril o aj doplácaní, konkrétne, že v minulom roku dostala ZŠ Pod Papierňou naviac 700-tisíc a tento rok to bude možno aj milión Sk. Prerušený bol však otázkou, či nechýbali peniaze vtedy, keď sa pavilón školy predal za korunu a teraz chýbajú. "Nám ide o deti a nie vás lynčovať," pískali a vykrikovali rodičia.
"Kto predal budovu za korunu? Všetci poslanci a primátor to podpísal. Všetci máme na hlave maslo. Bola to chyba," našiel odvahu poslanec Vladimír Savčinský (DS). Čo sa týka kvality školy Pod Papierňou uviedol, že odmieta na túto tému hovoriť: "Porovnávať, to je cesta do pekla." Poznamenal, že pre neho záujem cirkvi o budovu školy nie je hlavným dôvodom na rušenie školy. Zdôraznil však, že už dva roky sa vie, že so školou Pod Papierňou treba niečo robiť a doteraz sa neurobilo nič: "Prečo sa sem napríklad nepremiestnila materská škola?" Informoval, že realita vo financovaní škôl je taká, že ostatné ZŠ v Bardejove dostali 95 percent normatívu a ZŠ Pod Papierňou 107 percent: "O dva roky nám však zákon už financie na normatívy prerozdeľovať nedovolí." Povedal však aj to, že má riešenie, aby škola sa nerušila, za ktoré je ochotný zahlasovať na mimoriadnom zastupiteľstve 10. mája. A to aby ostatné ZŠ boli dofinancované na 100 percent normatívu a aby financovanie ZŠ Pod Papierňou sa vykrylo z rezervy mesta.
Poslanec Dušan Divulit (SNS) na tento návrh posmešne poznamenal: "Z katov sa stávajú záchrancovia." Návrh mal aj poslanec Peter Prokopovič (SDKÚ), ktorý opätovne navrhol koexistenciu dvoch škôl, teda mestskej a cirkevnej v priestoroch ZŠ. Zapojil sa i poslanec Andrej Havrilla (ex-HZDS), ktorý podporil vyfinancovanie školy z prebytku hospodárenia mesta, s tým, že treba ešte rok počkať a potom prípadne rozhodnúť o zrušení niektorej veľkej školy priamo v meste.
O posledné slovo sa prihlásil primátor Hanuščak. "Rozhodol som sa, že nepodporím uznesenie mestského zastupiteľstva," skonštatoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš