plocha je väčšia ako 100 metrov štvorcových.
Ochranári varujú. Spiš sa pomaly, ale iste stane jedným veľkým smetiskom. Podľa Milana Barloga zo Správy Národného parku Slovenský raj iba v meste Spišská Nová Ves sa nachádza 70 väčších či menších skládok. Ak budete vchádzať do mesta z východu či zo západu, všade vás budú vítať kopy odpadu ako svedectvo ľudskej nezodpovednosti. Milan Barlog ako príklad uvádza novoveský židovský cintorín.
V kopách odpadu možno nájsť všeličo. Pri Smižanoch niekto vyhodil uhynutého statného nemeckého ovčiaka. Ten istý postup zvolil aj chovateľ, ktorý v lokalite Zlatník kameňolom pri obci Hnilčík vyhodil uhynuté žriebä. Kilá odpadkov zanechávajú po sebe turisti, ktorí na Spiš prídu obdivovať také klenoty ako Spišský hrad či Slovenský raj. Príbehy o odpadoch by sa dali písať aj v súvislosti s dedinskými potokmi.
Ako nám povedal riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Ing. Dušan Bevilaqua, starostom obcí v tejto súvislosti vypisujú listy. Práve samosprávy by totiž mali postihovať tvorbu čiernych skládok. O tom, že skládky sú slovenskou hanbou, svedčí aj skúsenosť D. Bevilaquu. „Bol tu novinár zo zahraničia, korene má na Slovensku. Nebolo mi všetko jedno, keď si nafotil čierne skládky a potom to uverejnil v novinách, v ktorých pracuje," povedal.
Obvodný úrad životného prostredia podrobne mapuje čierne skládky s rozlohou nad 100 štvorákov. Ako vyplynulo z rozhovoru s prednostom tohto úradu Ing. Petrom Vyparinom, v prípade ich likvidácie ide o boj s veternými mlynmi. „Ide o staré environmentálne záťaže z čias socializmu. Vytvorili ich hlavne vtedajšie štátne podniky. V tomto prípade nie je známy majiteľ ani prevádzkovateľ. Nemáme koho sankcionovať," vysvetlil.
Prívlastok najväčšia má v tomto prípade skládka v Krompachoch v blízkosti závodu Krompachy. Ide o štyri hektáre a najlacnejší variant jej likvidácie by vyšiel na 250 miliónov korún. Ako dodal P. Vyparina, táto skládka je šiesta najväčšia na Slovensku. „Najhlavnejším problémom pri likvidácií týchto skládok sú peniaze. Samozrejme, že sa to náš úrad snaží vyriešiť. Ak je to možné, niektoré skládky zasypeme zeminou. Nedá sa to však v každom prípade," dodal P. Vyparina.
Spiš nie je jediný, ktorý má problém s čiernymi skládkami. Ako nám totiž povedal P. Vyparina, na Slovensku sa nachádza 5 500 nelegálnych skládok s rozlohou nad 100 metrov štvorcových.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš