športu, ktorí si okupujú chránené prírodné územia. Ochranári zhabali horolezcom drahé nerezové skoby, vraj im ich vrátia až keď zaplatia pokutu.
Ako sa pre naše noviny vyjadril riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Ing. Dušan Bevilaqua, Slovenský horolezecký spolok JAMES si najprv vybavil ministerskú výnimku, mohli sa realizovať iba v Dreveníckom Raji. Zrejme im to nestačilo a svoje teritórium si rozšírili aj do Dreveníckého Pekla. Tu však narazili na tvrdý odpor ochranárov, ktorí jasne hovoria do tejto lokality nie. "V tejto časti sú oveľa náročnejšie horolezecké trasy, ide o desiaty stupeň obtiažnosti. Odváži sa tam málokto, preto sú tam biotopy viac zachované ako inde. Horolezci tam narobili poriadnu škodu. Vyliezli tam autom, robia si tam ohníčky, nechávajú po sebe odpadky. Kvôli ľahšiemu lezeniu posypávajú konkrétne miesta práškom," povedal D. Bevilaqua na margo Dreveníckého Pekla, kde platí piaty stupeň ochrany prírody.
Nachádzajú sa tam také vzácne rastliny, ako sú poniklec slovenský, zvonček karpatský, jastrabník huňatý. Ochranári sa tak nahnevali, že horolezcom jednoducho zhabali drahé nerezové skoby. Jedna z nich stojí približne 500 korún. "Až zaplatia pokutu vrátime ich. Skúste ísť po meste deväťdesiatkou, tiež musíte zaplatiť pokutu. My sme platení aj za to, aby sme dbali na dodržiavanie zákonov," dodal D. Bevilaqua.
Ku zhabaným skobám sa ako ku svojmu majetku prihlásil práve JAMES. Horolezci v tomto prípade zvolili miernejší tón v dialógu s ochranármi. Ako nám povedal Štefan Bačkor, momentálne vzájomne rokujú. Aj keď na druhej strane ako dodal, nedá sa všetko pripísať na vrub JAMES-u. "Ja osobne som v Dreveníckom Pekle stretol Poliakov aj Čechov," vysvetlil Š. Bačkor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš