školského roka 2004/2005 skončí teda aj ZŠ-ka. Samozrejme, je tu ešte možnosť, že primátor Boris Hanuščak uznesenie o rušení školy nepodpíše.Za zrušenie ZŠ Pod Papierňou hlasovalo 14 poslancov, desiati boli proti. Poslanec Ján Fotta (KDH) nehlasoval. Keď to premeníme na drobné, za zrušenie bol poslanecký klub KDH-DS, s nimi hlasoval poslanec SKDÚ Pavol Krok. Ostatní poslanci SDKÚ hlasovali proti zrušeniu školy, spolu s poslaneckým klubom HZDS-SNS-exSDĽ.
Aké sú argumenty za zrušenie? V minulom roku dostala ZŠ Pod Papierňou na prevádzku 8,2 milióna Sk, hoci podľa počtu žiakov mala nárok na 7,5 miliónov. Z nich 6,5 milióna Sk potrebuje škola na holé platy. Energie, bez pavilónu, ktorý je odstavený z prevádzky, vyjdú na 1,3 miliónov Sk. Z toho prepočtu je zrejmé, že škola nemá ani na zaplatenie energie, nehovoriac o ďalších nutných výdavkoch, ako telefón, učebné pomôcky a ďalšie. Žiada sa však uviesť aj to, že aby sa škola Pod Papierňou samostatne vyfinancovala potrebuje zvýšiť počet žiakov iba o 27.
Vskutku to nie je vysoké číslo, avšak ak sme povedali A, mali by sme aj B, teda že za posledné roky poklesol počet žiakov na základných školách v Bardejove o 317. Už teraz je na školách, mimo ZŠ Pod Papierňou voľných v meste 700 miest. A dokonca podľa koncepcie, ktorú vypracovalo oddelenie školstva a telesnej výchovy mestského úradu, o štyri roky nastúpi na základné školy v Bardejove menej o 650 detí.
Prečo je však na odstrel práve 6. ZŠ-ka? "Už pred dvoma rokmi sa začalo poukazovať, že má nedostatok žiakov. Ak škola chce prežiť, musí sa špecializovať," uviedla predsedníčka školskej komisie pri mestskom zastupiteľstve Mária Biľová, zároveň porovnala 1. a 6. základnú školu. "Kým 1. mala v roku 1995 žiakov 750, škola Pod Papierňou ich mala 770. O desať rokov neskôr má 1. ZŠ 900 žiakov a šiesta 310. Riaditeľ prvej ZŠ totiž prilákal žiakov, aj z dedín, do športových tried. Každá škola má právnu subjektivitu, záleží od riaditeľa, aké využije možnosti, aby "ukradol" žiakov iným školám. Riaditeľ 6. ZŠ však chce problém riešiť zmenou rajonizácie, a to tak, aby určité dediny boli priradené k jeho škole. Bola by to diskriminácia, pretože ak by chceli žiaci napríklad chodiť do futbalovej triedy na inej škole, ako im určuje rajonizácia, nebolo by im preplácané cestovné."
Na zastupiteľstve zámer rušiť školu vyvolal emócie. Zazneli argumenty za i proti. Poslanec Vladimír Savčinský (DS) zdôraznil, že detí ubúda a budúce zastupiteľstvo bude musieť riešiť zánik ďalšej školy. Skonštatoval, že ak sú učitelia na 6. ZŠ takí kvalitní, ako tvrdí riaditeľ František Pomikala, nebudú mať problém nájsť si prácu. Poslanec Vladimír Harajda (DS) reagoval na slová kolegov, že sa šije horúcou ihlou tým, že zacitoval slová vedúceho oddelenia ekonomiky mestského úradu Františka Vašku, ktorý už pred dvomi rokmi upozorňoval poslancov, že bude treba zrušiť jednu základnú školu a dve materské školy. Poslanec Anton Karol (exSDĽ), ako chirurg upozorňoval, že deti zo sídliska Pod Papierňou budú musieť prejsť cez križovatku, čím sa zvýši možnosť úrazov. Poslanec Dušan Divulit (SNS) mal otázku, že prečo sa vzdať školy na úkor cirkevnej.
Biľová k tomu uviedla, že predstavitelia rímskokatolíckej cirkvi rokovali s mestom, že majú záujem o školskú budovu. Prihlásia sa o ňu iba ak bude voľná. V opačnom prípade ostatnú vo svojich priestoroch na sídlisku Pod Papierňu. Zároveň zdôraznila, že s cirkvou sa rokovalo aj o možnosti výmeny budov: "V takomto prípade by sa však naši žiaci dostali do horších podmienok, cirkevná škola nemá ani telocvičňu. Takže táto možnosť sa vylúčila. Ďalšou možnosťou, ktorá sa diskutovala, bolo dať obe školy pod jednu strechu. Rokovania však boli neúspešné. Riaditelia 6. ZŠ a cirkevnej základnej školy sa nedohodli."
Nakoniec sa žiada uviesť, že ani vyradenie 6. ZŠ zo siete nebude jednoduchá záležitosť, škola má totiž 34 zamestnancov. Len na odstupné pre nich bude potrebných 2,7 milióna Sk. Ale ani pedagógovia, či ostatní zamestnanci sa nevedia zmieriť s tým, že stratia prácu. Ani rodičom žiakov zo sídliska Pod Papierňou sa zámer rušiť školu nepáči, konečne dotkne sa to ich detí, ktoré budú musieť prejsť na iné základné školy. Na rokovaní zastupiteľstva to dali poslancom aj najavo. Padlo nejedno emotívne slovo. Zamestnanec školy Pod Papierňou Ján Kvočák odovzdal aj petíciu na ktorej bolo 431 podpisov. Poslanci ju zobrali na vedomie, zrušenie školy však odhlasovali. Obyvatelia sídliska sa však nevzdávajú, na 4.mája zvolali rodičovské združenie, na ktoré pozvali aj primátora mesta Borisa Hanuščaka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš