tento problém už dávno nielen pomenoval, ale našli sa aj mechanizmy na liečbu chorobne obéznych ľudí, u nás prakticky začíname. Na Slovensku boli donedávna len tri pracoviská, presnejšie v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Košiciach-Šaci, na ktorých sa objavná chirurgická operácia vykonáva. Jedným z ďalších je už aj prešovská Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana. Manažment vytvoril tímu lekárov podmienky na to, aby chorobne obéznym ľuďom podali pomocnú ruku pre nás objavným spôsobom.
Ako nás informoval zástupca primára chirurgickej kliniky FNsP Miroslav Mýtnik (na snímke), zatiaľ majú za sebou prvú operáciu mladej pacientky s váhou 130 kilogramov. Použili metódu nazvanú laparoskopická bandáž žalúdka. Na našu otázku, v čom spočíva taká operácia M. Mýtnik odpovedal: "Laparoskopicky, bez veľkých chirurgických rezov sa cez päť vpichov na žalúdok uloží manžeta, ktorá sa dá nafukovať, alebo sfukovať. Fakticky zaškrtí žalúdok, urobí malý rezervoár v hornej časti žalúdka. Pacient zje, zjednodušene povedané tri lyžičky potravy a má pocit sýtosti. Preruší sa nadmerný reťazec príjmu stravy, ktorý nedovolí pacientovi schudnúť. Výhoda je v tom, že ten proces je možné kedykoľvek zrušiť, ak si to pacient nepraje, má sa zle, alebo z akýchkoľvek príčin. Je to nový trend a skúsenosti, ktoré som si overil na stáži v zahraničí sú také, že napríklad 140 kilogramový človek môže v priebehu 1-2 mesiacov schudnúť 40 kíl."
Taká operácia je však nákladná záležitosť, hoci ani lieky na schudnutie, náplaste, či iné metódy nie sú lacný špás. V zásade len málokedy prinášajú efekt u chorobne obéznych ľudí a ak, tak len krátkodobý. Pripomíname, že tu nejde o nadváhu 10 či 20 kíl, ktoré sa dajú "zhodiť" obmedzením príjmu potravy a cvičením. Spravidla ide o až o 40 kilogramov a viac. Zaujímalo nás preto, či tento chirurgický výkon zdravotné poisťovne preplácajú, alebo sa z hľadiska ceny stanú pre mnohých nedostupné. "Zatiaľ to tak nie je, ale podľa môjho názoru by to mali preplácať aspoň pri chorobných stavoch. Obezita je naozaj choroba, ktorú treba liečiť, lebo ohrozuje pacientov život," povedal nám M. Mýtnik. Stretol ľudí, ktorí vážili 140, 170 kilogramov a viac. V Rakúsku napríklad videl 250-kilogramovú ženu, ktorá nebola schopná nič robiť a dá sa povedať, že kvôli tučnote bola invalidkou. Vysoká nadváha nielen znižuje kvalitu ich života, ale doslova ho skracuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš