Bystrici. Prostredníctvom pracovných asistentov pomáhajú ľuďom so zdravotným postihnutím uplatniť sa na trhu práce. Nie je žiadnym tajomstvom, že práve táto riziková skupina sa aj pod vplyvom noviel zákonov v sociálnej oblasti dostala medzi dlhodobo nezamestnaných.
V regióne, kde je málo pracovných príležitostí, je ich situácia zložitá. Zamestnávatelia o handicapovaných zvyčajne nejavia záujem a pre niektorých zdravotne postihnutých existujú bariéry aj pri uchádzaní sa o prácu. Často na tento účel potrebujú sprievodcu, usmernenie, alebo kompenzačné pomôcky. V neposlednom rade aj informácie, ktoré v domácej izolácii nevedia získať.
Túto funkciu mal splniť vyškolený tím v projekte Podpora, pomoc a opätovné zamestnávanie prostredníctvom pracovného asistenta, keď vlani vranovská APZ vstúpila do partnerstva so Základnou školou pre sluchovo postihnutých v Prešove. Projekt bol financovaný z prostriedkov EÚ, ale podieľali sa na ňom aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR.
"Našou ideou bolo, že všetci môžu pracovať, ak sú zabezpečené základné služby. Urobili sme 6 prezentácií a zo 133 záujemcov sme vybrali skupinu, s ktorou sme individuálne pracovali. V prvej fáze išlo o diagnostikovanie zručností a možností, analýzu miestneho trhu práce, osobné kontakty so zamestnávateľmi, rekvalifikácia klientov až po umiestnenie do pracovného procesu," povedal nám manažér projektu Ľuboš Sopoliga.
Medzi 40 klientmi s rôznym zdravotným postihnutím bola väčšina dlhodobo nezamestnaných, prevažne s ukončeným odborným učilišťom. Len jeden bol absolventom vysokej školy a dvaja stredoškoláci. "S klientom bolo nutné pracovať najmenej pol roka. Či už so sociálnou asistentkou, pracovnou, alebo s psychologičkou a až potom bol pripravený uchádzať sa o prácu, alebo absolvovať akúsi úvodnú prax, pri ktorej si uchádzač aj zamestnávateľ mohli definovať postoje," dodal Sopoliga.
Keď sme sa zaujímali o konkrétne výsledky projektu, ktorý v máji končí, dozvedeli sme sa, že sa im podarilo na trhu práce umiestniť 19 uchádzačov a ďalších 6 získa prácu na budúci mesiac. Rekvalifikáciu potrebovalo 8 klientov a zväčša išlo o základy informatiky, zvyšovanie zručností práce s počítačom a internetom s pomôckami, ale bol tam aj kurz pre maséra, strážnu službu a podobne. Prax vo firmách si vyskúšalo 13 z nich. Overili si tak svoje možnosti, reakcie i potreby zamestnávateľa.
"Jeden z klientov sa rozhodol pre podnikanie v oblasti záhradnej architektúry. Jeho nadšenie sme museli trochu krotiť a držať ho pevne na zemi, ale verím, že bude úspešný. Ich veľký entuziazmus im často pomáha prežiť a svoju úlohu tu zohráva aj podpora rodiny. Väčšinu však musíme veľmi motivovať, neveria si. Problém je často aj v pomôckach, ktoré by pri práci nevyhnutne potrebovali a tie sú spravidla drahé," poznamenala jedna z pracovných asistentiek Blanka Tomašková.
Pre 17 pracovných pozícií nenašli v projektovej skupine vhodného zamestnanca a tak by dostali šancu aj čakatelia. Lenže projekt skončil. Vyškolený tím asistentov sa možno čoskoro ocitne tiež v evidencii uchádzačov o zamestnanie. Problémom APZ je totiž fakt, že hoci novela zákona o zamestnanosti definuje funkciu agentúr, nevyriešilo sa ich systematické financovanie. Činné môžu byť len v prípade získania grantov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš