prispôsobiť cenám monopolného dodávateľa v meste. Niekoľkí sa však rozhodli pre individuálny zdroj a medzi takých patria aj obyvatelia nízkoenergetického domu na Ulici Mirka Nešpora v Prešove.
Rozhodli sa pre úver vo výške 12,5 milióna korún a z nich investovali do zateplenia paneláku, výmeny okien a vlastnej kotolne. "Súhlas ľudí sme získali najmä preto, lebo sme zvolili metódu splácania pôžičky z úspor na tepelnej energii. Jednoducho, ponúkli sme ľuďom možnosť, aby neplytvali peniazmi smerom k dodávateľom, ale z úspor zaplatili obnovu bytového domu. Znamená to, že mesačné zálohované poplatky sa nezvýšili," uviedol na okraj vstupu do projektu predseda Občianskeho združenia Ozón XXI Ivan Satvár. To sa odohralo v roku 2003 a teda prvé adekvátne výsledky mohlo doniesť až vykurovacie obdobie 2003/2004.
Práve tie nás zaujímali. Oslovili sme preto predsedu bytovej samosprávy René Polačka. "Realizácia projektu priniesla za 19 mesiacov výsledky, ktoré sme neočakávali a myslím, že ani odborníci v energetike. Ukázalo sa, že sme sa rozhodli správne aj napriek nedôvere okolia a priznám sa, že aj našim počiatočným obavám," reagoval na našu otázku.
Dodal, že na zvládnutie prevádzky bytového domu nepotrebovali ani riaditeľa, ani námestníka, ani desiatky účtovníkov. Nás však zaujímali konkrétne údaje.
"Za rok 2004 sme mali náklady na teplo a teplú úžitkovú vodu dodávanú do 48 bytov 575-tisíc korún. Čiastka však mohla byť o 20-tisíc nižšia a to z troch dôvodov. Objednaných bolo totiž o 15-tisíc metrov kubických plynu viac, ako sa spotrebovalo. Museli sme zaplatiť aj objednaný, hoci nevyčerpaný plyn. Taktiež bola uzatvorená zmluva na dodávku elektrickej energie vo vyššej tarife, čo závisí od spotreby. Objednávky sa totiž vždy robia rok dopredu a ešte sme nevedeli odhadnúť spotrebu. Tretím dôvodom bolo doúčtovanie vody za obdobie od spustenia prevádzky kotolne, teda od septembra do konca decembra 2003. Môžem potvrdiť, že keby sme boli ostali pri pôvodnom dodávateľovi energií, keď sme porovnali účtovné doklady za posledných desať rokov a vypočítali priemer, zaplatili by sme 1,5 milióna korún. To znamená, že sme ušetrili vyše 1 milióna korún," konštatoval R. Polačok pričom poznamenal, že keď dokážu v budúcnosti lepšie predvídať spotrebu, úspory môžu byť aj vyššie.
V Prešove zatiaľ ide o jednu bytovku a jej obyvateľov, ktorí sa zamysleli nad energetickou situáciou a vývojom cien do budúcnosti a vstúpili do projektu nízkoenergetického domu.
"Bývajúci neplatia viac, ale zvýšili už hodnotu i životnosť objektu, a aj jeho estetická stránka stojí za povšimnutie," poznamenal I. Satvár. Podľa jeho slov čiastkové riešenia, ako je občasné vyšpárovanie stien, zatepľovanie na etapy, alebo inštalácia pomerových meračov, sú krátkodobé a málo efektívne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš