starostlivosť o cintoríny.
Technické služby (TS) sa bránia údržbu dvoch cintorínov môžu zabezpečiť len do takej miery, do akej ich "pustí" rozpočet. Aj preto poslanci na ostatnom mestskom zastupiteľstve schválili uzatvorenie zmluvy medzi mestom a TS. Podľa nej budú TS oba cintoríny spravovať, na rok budú mať na správu 800-tisíc korún. Dohoda bude platiť do konca roku 2006.
"Na bežnú údržbu môže táto suma stačiť, ak sa nebudú výrazne meniť ceny médií. Privítal by som, keby mesto jasne špecifikovalo, aký rozsah prác chce mať v rámci správy cintorína zahrnutý," uviedol riaditeľ kežmarských TS Ján Soliar. Pripomenul, že v minulom desaťročí sa do cintorínov investovalo minimum peňazí. "Kritika ľudí k stavu cintorínov je v niektorých prípadoch oprávnená, ale myslím, že už je vidieť zmenu," dodal riaditeľ.
Kežmarčania si sťažovali na zablatené chodníky, nefunkčné pumpy a neporiadok. "Na cintorínoch sa už robí, voda tečie, vyčistili sme živý plot, upravujeme zeleň, sadíme javory, začíname s opravou lavičiek, všetko je však o peniazoch," bránil aktivity na cintorínoch Ladislav Faix z Mestského úradu v Kežmarku. Mesto začína uvažovať aj o zvýšení ceny za hrobové miesto. Ročne z týchto poplatkov do mestskej kasy "prúdi" okolo 350 tisíc korún. Okolité mestá však príjem za hrobové miesta počítajú rádovo v miliónoch. "Zatiaľ mesto zostáva pri sume 270 korún za jedno miesto na desať rokov," upresnil riaditeľ TS. Ako dodal, schodnou cestou, ako prísť k reálnym peniazom na údržbu zanedbaných hrobov na historickom cintoríne sú napríklad eurofondy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš