už v Korzári uviedli, prebytok hospodárenia PSK za minulý rok je 72,563 milióna korún. Z nich desať percent, teda 7,563 milióna Sk, je povinný prídel do rezervného fondu PSK. Na prerozdelenie teda zostalo 65 miliónov Sk.
Predtým ako poslanci záverečný účet schválili, sa diskutovalo. Predseda finančnej komisie Peter Molčan (Klub nezávislí - Smer) zdôraznil, že rozpočty s ktorými PSK hospodári sú nedostačujúce. Skrátka sú len také, že hasia problémy a systémovo sa veci neriešia. Zdôraznil, že problémy sú tak v školstve, ako v sociálnej oblasti a tiež pri údržbe ciest. "Požiadavky sú vyššie ako je finančný prídel, a zatiaľ len 4 percentá rozpočtu je náš vlastný príjem. Stále je to administratívny rozpočet. Je to o tom, že kompetencie sa presunuli, ale peniaze nie," konštatoval. Venoval sa aj investíciám. Povedal že zatiaľ sú to len vo výške 350 korún na obyvateľa Prešovského kraja. Negatívne hodnotil aj vývoj záväzkov. Uviedol že ide o 800 miliónov korún, pritom až 538 miliónov z nich sa týka zdravotníctva a 183 školstva.
Do diskusie sa prihlásil poslanec Dušan Hruška (KDH), ktorý poznamenal, že hoci sa konštatuje, že prebytok hospodárenia je fantastický, bežný a kapitálový rozpočet PSK je žalostný. Poukázal tiež na fakt, že PSK vynakladá veľa peňazí na vydávanie spravodajcov. Uviedol, že Magazín stojí PSK ročne 383-tisíc korún a Spravodajca dokonca 2 357-tisíc Sk. Tiež sa zaujímal o sumu 7 miliónov korún, ktorá sa v minulom roku použila na činnosť zastupiteľstva PSK a komisií. Vedúca odboru financií Úradu PSK Mária Holíková uviedla, že tieto peniaze sa týkajú odmien poslancov ako cestovného a činnosti komisií a nie Úradu PSK. Čo sa týka rozdelenia prebytku hospodárenia, žiadal poslanec Hruška (na obr.) aby sa prijalo uznesenie, že schvaľovať ho bude zastupiteľstvo a nie komisie. Poslanci tento návrh prijali.
Poslanec Anton Bidovský (exSDKÚ) sa pozastavil nad faktom, že kultúrne zariadenia v roku 2004 nakúpili päť osobných motorových vozidiel. Pritom zdôraznil, že pokiaľ ide o transformáciu kultúry, už dozrel čas, aby sa rozhodlo o zlúčení osvetových zariadení a knižníc. Povedal, že by to bol racionalizačný krok v tom zmysle, že sa usporí na réžii, personáli a tiež na osobných autách. "Je to v našej kompetencii," dodal, a žiadal šetriť peniaze aj tým, že sa budú ďalej zlučovať školy v zriaďovateľskej kompetencii PSK.
Poslanci napokon schválili rozdelenie prebytku. Na spolufinancovanie projektu výstavba cyklisticko-pešej lávky na rieke Dunajec investujú 1,8 milióna Sk. Na splátku do strojnej investície pre NsP Humenné sumu 6,1 milióna Sk. Na zaplatenie CT-prístroja v NsP Svidník použijú sumu 8,7 milióna Sk. Toľko konkrétne delenie. Ďalšie financie pôjdu na riešenie havarijných stavov a mimoriadnych situácií v rámci bežných výdavkov (5 miliónov Sk), na spolufinancovanie projektov Európskej únie (2 milióny Sk). Ďalšie milióny pôjdu na kapitálové výdavky pre úsek sociálneho zabezpečenia, vzdelávania, kultúru, pre úrad PSK, a úsek dopravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš