veľmi zaujímavé, stále expozície.
Historička múzea Mária Kyseľová hovorí: "V súčasnosti je otvorená nová, stála expozícia historických hodín a sprístupnené sú historicko-umelecké zbierky v stĺpovej sieni Rákoczyho paláca. V štádiu záverečných prác je príprava novej, etnografickej expozície. Pripravovať sa budú ďalšie, ktoré sú prekvapením."
Ako hovorí historička múzea výstava historických hodín bude pre návštevníkov veľmi zaujímavá a atraktívna. Vystavované exponáty pochádzajú z obdobia od začiatku 18. storočia do začiatku 20. storočia. Prostredníctvom nádherných exemplárov je možné oboznámiť sa s vývojom hodín. Predstavujú sa najmä tie, ktoré boli najviac požívané v našom regióne. Tu vyrábané, ale aj k nám importované. Hodinové skrine poskytujú obraz o tom, ako boli jednotlivé umelecké slohy dopĺňané a ovplyvňované.
V tomto takmer 200-ročnom prehľade umelecky hodnotných hodín sa nachádzajú aj kolekcie hodín z 18. storočia. Najmä tabernakulové hodiny, ktoré sa v našej oblasti bežne nazývali podľa tvaru skrinky aj ako konzolové hodiny staro-nemeckého typu. Reprezentujú obdobie baroka. Z druhej polovice 18. storočia pochádza stroj z holandských, prístenných stojacích skriňových hodín. Na ciferníku má rímskymi číslicami vyznačené hodiny, arabskými minúty a má aj sekundovú ručičku a pohyblivé ukazovatele dátumov - dní v týždni a mesiacov. V dolnej časti je osadený ukazovateľ jednotlivých fáz mesiaca.
Najviac vystavovaných hodín je z 19. storočia, ktoré je charakteristické masovým rozvojom hodinárstva. Patria sem veľmi populárne stĺpikové hodiny, niektoré majú svoj stroj umiestnený nad architektúrou so stĺpikmi a v pozadí so zrkadlami. Dopĺňané boli rôznymi ozdobami. Niekoľko ukážok máme aj z obrazových hodín. Tie mali stroj umiestnený do bohato zdobeného štukového rámu, alebo bol stroj osadený priamo v obraze. Obvykle boli dopĺňané aj hracím strojčekom. Vystavované sú taktiež ukážky hodín figurálnych, nástenných, kukučkových so závažím zo šišky a ďalších. "Myslím si, že je na čo pozerať a okrem tejto výstavy si záujemcovia môžu v časti stálych expozícií Dejín Prešova prezrieť aj tie hodiny, ktoré sa vyrábali v Prešove a sú prezentované v rámci činnosti Prešovského hodinárskeho cechu," dodala M. Kyseľová.
Návštevníkov múzea iste upútajú aj reinštalované umelecko-historické zbierky vo vestibule. V stĺpovej sieni mestského paláca Rákoczyovcov je možné prezrieť si aj výber dobového nábytku, mimoriadne krásne obrazy z obdobia baroka, portréty niektorých významných šľachticov zo Šariša, originálne interiérové doplnky a ukážka rámových a drevených, figurálnych stolových hodín.
Otvorenie výstav, ktoré Krajské múzeum v Prešove pripravilo v apríli, je prísľubom otvorenia ďalších zaujímavých expozícií v rámci osláv 60. výročia jeho vzniku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš