milióna Slovákov. Zhruba päť percent obyvateľov je na alkohole závislých. Podľa štatistík z ambulancie psychiatričky Inge Eristavi-Novákovej z Prešova (na snímke) zaznamenali uplynulý rok v rámci Prešovského okresu 153 nových prípadov alkoholikov. Až 138 z nich evidovali ako závislých na alkohole. Počet alkoholikov je určite vyšší. Mnohí si chorobu odmietajú priznať a odbornú pomoc nevyhľadajú.
"Čo ma najviac trápi, je veľký nárast ženského alkoholizmu za posledných päť-šesť rokov. Ženský alkoholizmus je oveľa zhubnejší ako mužský. Muž alkoholik je polovica nešťastia, ale žena alkoholička je celé nešťastie, je to katastrofa. A pritom sa nedá hovoriť o nejakých výrazných rozdieloch, čo sa týka vzdelanosti, vierovyznania, majetkových pomerov. Ženy alkoholičky máme medzi nezamestnanými, ale aj podnikateľkami," odkrýva neradostné fakty psychiatrička.
Podotýka, že ženy problémy s alkoholom skrývajú. Pomoc vyhľadajú len niektoré a to väčšinou vtedy, keď "pohár pretiekol". Teda v čase, keď je problém viditeľný a začínajú mať problémy v práci, v rodine. "Chodia sem veľmi neradi, nechcú mať nijakú dokumentáciu o svojej chorobe. Žiaľ, nejde to."
Alkohol je veľmi tolerovaná droga, ktorú má každý doma. Žiaľ, k alkoholu sa uchyľuje aj veľa mladých ľudí. Jedným z dôvodov je nezamestnanosť, žiadne záujmy a chýbajúce možnosti realizácie. Tak sa stretávajú a popíjajú... "Naša spoločnosť tomu nevenuje dostatočnú pozornosť a my strácame jednu celú generáciu mladých ľudí."
Na liečbu alkoholizmu sa používajú lieky. V minulosti sa používal veľmi známy liek, s ktorým mali lekári aj pacienti veľmi dobré skúsenosti. Užíval sa dvakrát týždenne a vyvolával odpor k pitiu. Spomínaný liek sa však prestal dovážať a nahradil ho iný. Ten však podľa psychiatričky Eristavi - Novákovej nie je natoľko účinný. Na trhu si však pomaly hľadá svoje miesto liek zo zahraničia. Po jeho užití pacient nemá chuť si vypiť. Ani s ním však lekári a ľudia závislí na alkohole nemajú až také dobré výsledky.
Alkoholizmus je choroba, ktorá sa liečiť dá. "Úspech však závisí od samotného človeka. Musí k nám prísť dobrovoľne, nie pod nátlakom rodiny, či zamestnávateľa. Je na to potrebné veľmi silné odhodlanie vojsť tu do tejto miestnosti, uznať si, že som alkoholik a chcieť to zmeniť. Lebo inak táto cesta alkoholom nevedie inde, len do pekla."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš