firma Horský hotel, spol. s. r. o. z Gbelian.
"Budeme robiť všetko preto, aby sa nám podarilo kúpele oživiť. Všetko závisí od toho, či získame potrebné peniaze. Treba nám 200-miliónov korún," uviedol pre náš denník manažér projektu Dušan Martinček. O začiatku prác a predpokladanom termíne znovuuvedenia kúpeľov do prevádzky však diskutovať nechcel. Potvrdil len, že kúpele si v prípade úspešnej realizácie obnovy zachovajú svoj pôvodný rozmer, procedúry a zameranie.
Domáci iniciatívu len vítajú, nevyužitie liečivých gánovských prameňov sa im zdá takmer hriechom. Budovy po predaji chátrali, dnes sú z nich len ruiny (ne)vhodné pre dobrodružné detské hry. Pôvodné kúpele tvorilo päť objektov klasifikovaných ako kultúrne pamiatky. Zub času a zanedbanie spôsobili až asanáciu.
"Znovuotvorenie kúpeľov je snom každého z nás. Vždy boli plne využité, majú svoju históriu aj povedomie u širokej verejnosti. Dodnes sa veľa ľudí zastaví pri gejzíre," okomentovala vidinu obnovy kúpeľov starostka Alžbeta Čekovská. Sama priznala, že rada využívala služby domácich kúpeľov a už sa nevie dočkať, kedy si to zopakuje.
Gánovské kúpele boli v šesťdesiatych až začiatkom deväťdesiatych rokov v správe Spotrebného družstva Jednota v Poprade. Pred štrnástimi rokmi prevádzku pozastavili. "Nemali sme zdravotnícke zabezpečenie, ani dozor. Najprv sa uvažovalo o rozšírení, no po revolúcii sa zmenila doba. Záujem inovovať kúpele pominul, vtedajšie vedenie sa rozhodlo ponúknuť ich na predaj. Záujem prejavili aj zahraničné firmy, no vyčkávali, ako sa vyvinie vtedajšia neistá politická klíma. Nakoniec sa objekt rozpredal trom záujemcom," pomenoval dôvody pozastavenia prevádzky kúpeľov terajší predseda spotrebného družstva Jednota Štefan Karoš. Jedným z majiteľov bola firma KE GA-THERM, v ktorej ako spoločník a konateľ figuruje rovnaká osoba, ako je v novej spoločnosti Horský hotel.
V čase najväčšieho využitia sa návštevníci mohli liečiť a zotavovať v dvadsiatich troch vaňových kabínach a jednom kúpeľnom bazéne. K dispozícii mali aj služby priľahlej reštaurácie a ubytovni.
Gánovské kúpele majú dlhú tradíciu, prvá zmienka sa datuje do 18. storočia. V tom čase sa povestné gánovské pramene využívali len na kúpanie a zohrievanie v kotloch. Už pred takmer tristo rokmi bola voda z nich klasifikovaná ako horká kyselka. Odporúčala sa ľuďom so zvýšenou žalúdočnou kyselinou a chorobami močových ciest. Liečivé pramene sú napriek schátralému stavu budov stále "živé". Gánovská voda blahodarne pôsobí pri žalúdočných kataroch, chorobách zažívacích ústrojov, liečbe reumatizmu, počiatočného štádia tuberkulózy, pri škrofulóze, krivici, kožných ochoreniach, chudokrvnosti, cukrovke a dny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš