iniciatívy ľudí, ktorí majú vzťah k Vysokým Tatrám a po novembrovej kalamite zostali zmätení z rôznych teórií ich obnovy.
"Chceme predovšetkým povedať, že Tatrám treba prinavrátiť ich prvotné poslanie a tým bol nie biznis, ale liečba," uviedol jeden z organizátorov, Imrich Vašečka.
Okrem prednášok o histórii liečby v Tatrách sa lekári zaoberali témou efektu klimatickej liečby po kalamite. "Keď tu vznikali prvé liečebne, stromy vôbec neboli takéhoto vzrastu. Kalamita na komplexnú klimatickú liečbu vplyv nemá, pacienti jej vplyv nepocítia," uviedol lekár Dušan Salát. Ako upresnil, význam tatranskej klímy oceňujú predovšetkým astmatici a ich lekári. "Uvediem príklad. Lekári nám poslali pacienta napríklad z Bratislavy s tým, že má prísť po 15. máji. To je pre alergikov kritický čas. Keď pacient prišiel do Tatier, tu v podstate prečkal najhoršie obdobie, dokonca ani na liekoch nemusel byť. Keď nebezpečné alergény v Bratislave dokvitli, mohol sa vrátiť domov. Toto platí dodnes," zjednodušene vysvetlil jeden z efektov tatranskej klímy D. Salát.
Orientáciu na kúpeľníctvo a zdravie nevylúčil ani primátor Vysokých Tatier. "Našou prioritou je cestovný ruch, ale ja vždy tvrdím, že jeho druhou opornou nohou je práve kúpeľníctvo," uviedol primátor Ján Mokoš.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš