hodnote 72 korún im zamestnávateľ neprispieval 55 percentami, ako káže zákon, ale 52,2 percenta! Zamestnanci teda namiesto 30 korún platili za jeden lístok 32 korún.
Tieto skutočnosti vyšli najavo na ostatnom zasadnutí mestského parlamentu. Poukázal na ne poslanec Peter Lehocký (KDH). Zaujímalo ho, prečo sa výdavky na stravnom v roku 2004 zvýšili v porovnaní s rokom predtým o 120-tisíc korún. Cena stravného lístka sa pritom v minulom roku a ani rok predtým nemenila - stál 72 korún.
"Nebolo mi jasné, ako sa môže stravné zvyšovať, keď počet zamestnancov sa znížil. Hneď som si pomyslel, že v tom bude niečo nekalé z minulosti. Vedenie podniku ma už o situácii, a o krokoch, ktoré viedli k zvýšeniu stravného, informovalo," povedal poslanec P. Lehocký.
"Okrem toho, že pracovníci platili viac, ako mali, vtedajšie vedenie im neposkytovalo stravné lístky ani za dovolenku a platené voľno. Zistili sme to koncom roka 2003. Zamestnanci začali platiť tak, ako to určuje zákon, teda 30 korún za stravný lístok. Okrem toho sme im začali poskytovať stravné lístky aj za dni dovolenky a za platené voľno. Toto sa teda odzrkadlilo zvýšenými nákladmi v minulom roku," uviedol riaditeľ mestského podniku Služba Gabriel Zajtko.
Zaujímalo nás, či sa proti tomuto zamestnanci neohradili. "Týkalo sa to technicko-hospodárskych pracovníkov a tiež robotníkov, ktorí o tom zrejme ani nevedeli," myslí si ekonómka mestského podniku Služba Renáta Furmanková a dodáva: "Vedenie povedalo, že to bude takto, a tak to aj bolo."
Na druhej strane však zamestnávateľ finančne prispieval zamestnancom do sociálneho fondu. Vďaka tomu im poskytol na konci roka finančný príspevok na regeneráciu pracovnej sily. Výška sumy závisela od počtu pracovných dní v roku. Niektorí zamestnanci by tento príspevok privítali aj teraz. Financie na to však nepostačujú, keďže sa znižujú "resty" z minulosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš