odborných škôl svojich študujúcich „kolegov" v Poľsku. Cieľom týždňového pobytu bolo získať pracovné postupy a rozšíriť žiakom poznatky o nové dizajnérske štýly.
„Zamerali sme sa na štúdium architektúry drevených stavieb, striech, konštrukcií zrubových stien a výrobu stavebno-stolárskych výrobkov," priblížil priority Stredného odborného učilišťa v Podolínci hlavný majster odborného výcviku v učebnom odbore stolár Milan Ridzik. Podľa jeho slov si žiaci odniesli z Poľska nové inšpirácie pre komerčné stavby. Škola učí žiakov nielen aplikácii tradičných prvkov, ale dáva dôraz na využiteľnosť prác pri tvorbe turistického ubytovania.
Projektom bola nadšená aj Združená stredná umelecká škola v Kežmarku. „Tento zámer som mala už pred otvorením školy. Na Slovensku a hlavne v našom regióne máme veľké rezervy v dizajnérstve," povedala na margo prospešnosti týždňového pobytu žiakov v Poľsku riaditeľka kežmarskej umeleckej školy Anna Thomayová. Z neho si okrem nových inšpirácií odniesli študenti aj pracovnú úlohu. Majú navrhnúť a vybaviť miestnosť v jednotnom štýle, ktorú neskôr ponúkne škola na predaj reštauračným a iným zariadeniam.
Práce žiakov zúčastnených odborných škôl z Podolínca, Kežmarku, Spišskej Novej Vsi a Starej Ľubovne predstavia na výstave. Tá je naplánovaná na prvú polovicu júna tohto roku v Provinčnom dome v Starej Ľubovni.
„Nový nábytok a stavebno-stolárske výrobky budú súčasťou historického tábora pod hradom Stará Ľubovňa, kam sa pridružia aj poľské školy," uviedol zástupca prednostu Mestského úradu v Starej Ľubovni Peter Burian, ktorý je jedným z autorov projektu.
Autor: afo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš