minulý týždeň stalo v Košiciach, alebo počúvame otrasné príbehy o týraných a zneužívaných deťoch. Východisko pre matky, ktoré nezvládnu starostlivosť o svoje deti, však existuje. Hniezdo záchrany, alebo verejný inkubátor. Hoci funguje už bezmála štyri mesiace na Novorodeneckom oddelení I. prešovskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) J. A. Reimana, prvýkrát v ňom našli odložené dieťa až v týchto dňoch. Išlo o dievčatko v dobrom zdravotnom stave a personál ho hneď nazval Hviezdička. Podľa lekárky Ivety Revákovej, dieťaťu poskytnú kompletnú lekársku starostlivosť a mamička má do šiestich týždňov šancu prihlásiť sa k nemu.
Faktom tiež je, že matka má zaručenú anonymitu a nezačne sa voči nej trestné stíhanie. Naopak matky, ktoré svoje deti zavraždia alebo nechajú napospas osudu a tie následkom podchladenia zomrú, skôr-či neskôr stihne spravodlivý trest.
Keď Občianske združenie (OZ) Pomoc pre nechcených zriadilo inkubátor v Prešove, išlo po Bratislave a Žiline už o tretie hniezdo. Ani v jednom z miest však zatiaľ nebolo využité. Až v Prešove. Mimochodom, ako nám povedala prezidentka OZ Šanca pre nechcených Anna Ghannamová, plánuje v sobotu pricestovať do Prešova a pozrieť sa, ako sa dieťaťu darí. Neskrývala pred nami radosť, že hniezdo našlo svoje opodstatnenie, ale na druhej strane aj ľútosť nad deťmi, ktoré zomreli zbytočne. "Máme ambíciu zriadiť ďalšie hniezda v Košiciach, Nitre, Trnave a na Orave. Hľadáme sponzorov a veríme, že do roka sa nám to podarí. Medzitým k 1. júnu zriadime Linku hniezda záchrany, kde bude 24-hodinová služba na prijímanie hovorov. Žena v krízovej situácii môže na túto linku zavolať a žiadať o radu aj v čase, keď je ešte len tehotná a pochybuje, či sa o dieťa bude vedieť postarať. Odborný personál jej môže poradiť, aby si napríklad uplatnila utajený pôrod, ktorý je vždy bezpečnejší pre matku aj dieťa. Ak bude mať strach, lebo nedôvera žien voči úschove informácií je stále veľká, nasmerujeme ju na hniezdo záchrany. Je tu ešte jedno krízové riešenie a to, aby dieťa odložila na bezpečné miesto, ale na linku zavolala a služba zabezpečí pohotovosť, ktorá dieťa dopraví do nemocnice," povedala nám A. Ghannamová.
Pripomenula tiež, že na aktivistov OZ sa v posledných mesiacoch obracajú rodičia, ktorí majú záujem o adopciu. Jednoducho nepochopili situáciu celkom správne a keďže musia čakať na bábätko tri až päť rokov, mali pocit, že im odložené deti môžu pomôcť získať skôr. Podľa A. Ghannamovej to tak nie je. Právny postup musí byť zachovaný, ale pravda je, že deti z verejného inkubátora sú pre adopciu právne voľné. Všetko však musí prejsť procesom, do ktorého vstupuje právne oddelenie konkrétnej nemocnice a sociálna sestra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš