niekoľko problémov.
Najpálčivejším problémom, ktorý trápi vedenie Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, sú priestory. Knižnica má prevádzky na deviatich miestach. "Naše oddelenie služieb je hádam jediné na Slovensku, ktoré nemá jediný sklad pri svojom oddelení a všetky dokumenty musíme zvážať dennodenne. Je to najväčší problém, lebo v 21. storočí neumožňujeme čitateľom taký komfort, aký by si zaslúžili," vysvetľuje skutočný stav riaditeľka Valéria Zavadská. Problémom je aj rýchlosť pri poskytovaní informácii. Dokumenty, o ktoré ich čitatelia žiadajú, nie sú schopní odovzdať v ten deň a už vôbec nie do hodiny. "K dispozícii máme len dokumenty, ktoré sú vo fondoch v študovni. Aj keď máme pol miliónový fond, hneď k dispozícii máme len osem tisíc dokumentov." Podľa slov riaditeľky je to pre čitateľa, ktorý potrebuje dokument ihneď, len slabá útecha.
Čo sa týka priestorov, vedenie knižnice sa snaží využiť každú možnosť na to, aby voľný priestor slúžil verejnosti. Preto pred dvomi rokmi zriadili na Hlavnej ulici dve študovne. "Vyzerá to tak, že tento rok zriadime ďalšie dve pracoviská," uviedla V. Zavadská.
Ďalším problémom je auto, ktoré má knižnica k dispozícii. "Je veľmi využívané a stane sa, že nám službu vypovie aj dvakrát týždenne. Niet divu, keď na ňom prejdeme denne aj osemdesiat kilometrov, aby sme obehli všetky sklady. Tie máme vo Veľkom Šariši, na Dúbrave a tiež v obci Záborské." Vrásky na čele im spôsobuje aj nedostatok personálu. Aj napriek neustálemu rozširovaniu služieb, svedčí o tom zriadenie nových študovní, nemôžu zamestnať ďalších odborných pracovníkov. "Máme stanovené limity, ktoré to jednoducho nedovoľujú. Riešime to tak, že zamestnávame absolventov alebo ľudí na aktivačnú činnosť," vysvetľuje. Nie je to šťastné riešenie, lebo sú to nekvalifikovaní ľudia a nedokážu prácu vykonať tak, ako odborný kvalifikovaný pracovník.
"Týždeň slovenských knižníc je niekedy vnímaný ako čiarková akcia. To znamená, urobme čo najviac akcií, ukážme akí sme dobrí, čo všetko dokážeme spraviť. Tento týždeň by mal by byť aj o tom, čo nás trápi. Treba podotknúť, že akcie, ktoré robíme by sme tieto akcie pripravovali aj keby týždeň slovenských knižníc nebol," uviedol riaditeľ Univerzitnej knižnice Prešovskej univerzity Peter Haľko a dodal: "Nedávno som listoval v jednej publikácii. Písalo sa v nej, že správca knižnice v 19. storočí pýtal svojich nadriadených, aby mu dali viac peňazí na nákup kníh. Žiadal viac priestorov na knihy a tiež viac peňazí, aby mohol zamestnať ďalšieho človeka. Dnes sme v 21. storočí a keď sa opýtate ktoréhokoľvek riaditeľa na Slovensku, čo vám povie? To isté. Dajte mi peniaze, dajte mi priestory, dajte mi ľudí." Ako ďalej podotkol, s problémami zápasí aj univerzitná knižnica. Potrebovali by zamestnať šesť kvalifikovaných pracovníkov a tiež viac financií na nákup literatúry. Počet čitateľov pritom z roka na rok stúpa. Kým v roku 2003 ich navštívilo vyše 45-tisíc čitateľov, v minulom roku ich bolo vyše 84-tisíc.
V rámci týždňa slovenských knižníc sprístupnila Knižnica P.O. Hviezdoslava v Prešove internet pre slabozrakých a nevidiacich. Pre týchto čitateľov knižnice je od včerajšieho dňa k dispozícii počítač so špeciálnym softwérom Jaws. Nevidiaci vďaka nemu zvládne rovnaké úlohy na počítači ako vidiaci čitateľ. Slabozrakí a nevidiaci majú k dispozícii aj čítaciu lupu. Umožňuje zväčšenie písma, zaostrenie textu a presné vyznačenie riadku. Zo slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči zapožičala prešovská knižnica P.O. Hviezdoslava prehrávacie zariadenie. Slúži na prehrávanie digitálnych zvukových kníh. Hlasový sprievodca upozorňuje na každú operáciu, ktorá sa práve uskutočňuje.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš