vecí a rodiny v Poprade, Starej Ľubovni a Kežmarku 250 zamestnávateľov. Zistili, že až 91 zamestnancov pracuje v rozpore so zákonom.
V okrese Kežmarok zistili kontrolóri nelegálnu prácu prevažne u drevospracujúcich firiem a firiem pôsobiacich v lesnom hospodárstve. V okrese Poprad našli nelegálnych zamestnávateľov najmä v oblasti obchodu a služieb, v okrese Stará Ľubovňa zamestnávajú načierno najmä hotely, reštaurácie a podniky poskytujúce služby.
"Cieľom akcie nie je dávať vysoké pokuty, najvyššiu udelíme vo výške 10-tisíc korún. Pokiaľ sme zistili, že u jedného zamestnávateľa načierno pracuje menej ako päť pracovníkov, udelíme najnižšiu, len 5-tisícovú pokutu," informoval náš denník vedúci oddelenia kontroly Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni Andrej Benc.
Podľa jeho slov jediným zádrheľom inak veľmi úspešnej akcie boli neaktuálne informácie Sociálnej poisťovne, ktorými boli poverení kontrolóri vyzbrojení. "Stalo sa, že sme si mysleli, že dotyčný pracuje načierno, pritom hlásenie o zamestnancovi už v Sociálnej poisťovni mali, ale nebolo ešte spracované," uviedol Benc.
Riaditeľka popradského úradu práce Božena Figlárová hodnotila akciu Vietor ako prospešnú najmä pre zamestnancov. "Zamestnávatelia konečne zlegalizovali pracovnoprávny, alebo iný vzťah so svojimi zamestnancami," povedala.
Všetky uvedené úrady práce sa zhodli, že napriek veľkej informovanosti o akcii Vietor našli prekvapivo vysoký počet nelegálnej práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš