množstva mládeže sa jej zúčastnil aj primátor mesta Milan Benč.
Projekt, na ktorom sa zúčastnili autori zo štyroch krajín bol realizovaný v podobe umeleckej akcie, ktorá je založená na maliarskej komunikácii v geografickom mieste trojhraničia. V prípade Slovenska-Poľska-Ukrajiny ide o Kremenec a Slovenska-Maďarska-Ukrajiny zase o Čiernu nad Tisou. Vychádza z myšlienkovej koncepcie, ktorá v sebe zahŕňa vstup Slovenska do Európskej únie (EÚ), ktorý na jednej strane umožňuje neobmedzenú komunikáciu medzi umelcami v rámci EÚ, na druhej strane pevne uzatvára hranicu smerom na východ.
Autorka projektu Edita Vološčuková hovorí: "Umenie nemá mať hranice. Projekt sa realizoval tak, že vyzvaní, vždy traja umelci z troch krajín, sa stretli v dohovorenom termíne. Každý v pásme svojho domovského štátu. V mieste geografického bodu trojhraničia inštalovali stĺp s ramenami, na ktorý upevnili rámy s natiahnutým plátnom." Každý súčasne pracoval na dvoch plátnach, ktoré zároveň vymedzovali jeho domovské územie tak, aby reagoval na farebnú, tvarovú, znakovú výzvu partnerov z opačnej strany plátna. "Dochádzalo ku komunikácii bez slov, len prostredníctvo maliarskych prostriedkov," dodala autorka projektu. V priebehu niekoľkohodinovej akcie vznikli vždy tri obojstranné abstraktné maľby.
Na výstave okrem prác, ktoré vznikli v projekte Trojhraničie sa prezentujú všetci autori aj výberom zo svojej voľnej tvorby. Ywona Kozak z Poľska vystavuje svoje olejomaľby. Slovensko reprezentuje Edita Vološčuková, ktorá vystavuje počítačovú grafiku, objekt a linority a Lena Lešková, ktorá robí počítačovú grafiku kombinovanú s pečiatkovou grafikou. Vasiľ Roman je sochár. Pracuje s kameňom, drevom a má aj zvláštnu autorskú techniku lept na plechu. Petro Feldeši tvorí akvarely so svojskou autorskou technikou. Obaja sú z Ukrajiny. Tibor Urbán z Maďarska sa väčšinou venuje objektom, inštalácii a olejomaľbám.
Ywona Kozak z Poľska nám povedala: "Cesta k hraničnému bodu v Kremenci, najvyššiemu na vašom území, bola veľmi namáhavá, pretože sme štyri hodiny stúpali do kopca. Stálo to však za to." K druhému hraničnému bodu sa dostali kompou cez rieku Tisu. "Tu bola iná situácia. Všade samá rovina." vysvetlila E. Vološčuková.
Oslovili sme aj niektorých návštevníkov výstavy a opýtali sme sa ich, či sa im vystavované diela páčia. Marcela Bednarčíková z Prešove nám povedala: "Výstava sa mi páči. Chcela som sa prostredníctvom umenia na chvíľu odreagovať od každodenných problémov, čo sa mi aj podarilo."
Foto: autorka
Text k foto: Každý z autorov Trojhraničia do expozície vložil svoj tvorivý prístup
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš