so skutočnými mierami tatranských končiarov.
"Nesústreďujú sa len na Lomnický štít, zameriavajú aj iné kóty, dokonca aj na poľskej strane Tatier. Priebežne vyhodnocujú údaje," uviedol pracovník Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied Samuel Štefánik. Ten už na Lomnickom štíte pracuje pár rokov, merania výšky si však z minulosti nepamätá. "Nielen Lomnický štít, celá zem je v pohybe," dodal.
Doterajšie údaje v mapách a atlasoch sa líšili. Lomnický štít mal podľa niektorých faktografických údajov 2632, niekde dokonca 2635 metrov. "Podľa najnovších meraní je to 2633 metrov aj nejaké drobné centimetre k tomu, oficiálne sa teda bude uvádzať 2634 metrov. Aspoň dúfam, že sa už tieto miery oficiálne zjednotia," dodal Štefánik.
Pohyby zeme priamo na Lomnickom štíte mali možnosť zaregistrovať aj ľudia, ktorí pôsobia na najvyššie položených pracoviskách na Slovensku, počas zemetrasenia v novembri. "Najprv sme nevedeli, čo sa deje. Všimol som si len, že sa pohli skrine za mnou, myslel som, či sa niečo neudialo u lanovkárov. Keď sme sa všetci zišli a povedali si, že u každého z nás je všetko v poriadku, pochopili sme, že to asi naozaj bude zemetrasenie," spomína na jedinečný zážitok Ronald Langer. Ten na Lomnickom štíte pracuje od roku 1985. Pohyby zeme však na vlastnej koži pocítil prvý raz. "Inak je tu práca taká istá, ako kdekoľvek inde, len prostredie máme asi atraktívnejšie, ako na pracoviskách tam dole," dodal Langer. Podľa slov jeho kolegu jediné, čo možno Lomnickému štítu "vyčítať"je nedostatočné pokrytie signálom mobilných operátorov. "Toto je vysokohorské prostredie, kde často ide o život. Neraz tu registrujeme volanie o pomoc, sieť však nefunguje, pritom práve mobily by mohli prispieť k rýchlej záchrane ľudských životov," posťažoval si Samuel Štefánik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš