históriu. Tento sa rok sa po prvýkrát uskutoční na Slovensku, konkrétne vo Svidníku. Cieľom je naplniť základnú ideu zakladateľa oboch spomínaných organizácií Henry Duranta. Tiež poskytnúť priestor na výmenu skúseností, na porovnávanie metód a štandardov v poskytovaní prvej pomoci zúčastnených tímov z jednotlivých krajín.
Na FACE 2005 prídu do Svidníka v čase od 30. júna do 3. júla súťažiť tímy z 28 krajín. Medzi 43 porotcami bude 33 medzinárodných. Vlaňajší organizátor, Rakúsko, si tento rok podľa pravidiel môže postaviť v súťaži dve družstvá. Naopak, Slovensko súťažiť nemôže.
Keď sme sa zaujímali, prečo sa prvé podujatie na Slovensku bude konať práve vo Svidníku, predsedníčka Územného spolku SČK Mária Sakalíková (na snímke) nám za organizátorov povedala: "Vlani sme sa v Rakúsku umiestnili na 5. mieste a tým sme sa s naším tímom zaradili medzi európsku špičku. Pravda tiež je, že už niekoľko rokov sme úspešní aj v celoštátnej súťaži. Ja osobne som sa zúčastnila deviatich európskych súťaží v rôznych krajinách a už dávno som sa pohrávala s myšlienkou zorganizovať FACE aj u nás. Jedného dňa padlo rozhodnutie. Vytvorili sme organizačný štáb a ten získal podporu samospráv vo Svidníku, v Stropkove aj v Prešove, našli sme 300 anglicky hovoriacich dobrovoľníkov aj sponzorov. Chceme dokázať, že aj v malom meste a chudobnom regióne sa dá zorganizovať také veľké podujatie." Mimochodom, organizátori očakávajú okolo 800 až 1000 účastníkov, pre ktorých pripravili nielen podmienky pre súťaž, ale aj zaujímavý sprievodný program.
V spomínanom termíne sa teda vo Svidníku bude hovoriť viac po anglicky ako rusínsky, šarišsky, či slovensky. Úlohou súťažiacich na ôsmich stanovištiach, kde figuranti vytvoria modelové situácie, bude poskytnúť zraneným prvú pomoc. Po celý čas bude na nich dohliadať skupina porotcov. Družstvá sú šesťčlenné, ale kapitán nesmie zasahovať, len koordinovať činnosť. "Na výkon majú len 10 minút. Kapitán musí zaistiť bezpečnosť zdravotníkov, zhodnotiť zranenia a určiť priority pri poskytovaní prvej pomoci. V tíme musí fungovať súhra. Ak niektoré z poranení prehliadnu, alebo nezistia ich presný počet v skupine zranených, porota to hodnotí, akoby pacient zomrel. Musia tímu strhnúť pomerne veľa bodov," konkretizovala priebeh súťaže M. Sakalíková.
Popri dobrovoľníkoch bude dôležitú úlohu zohrávať 16 maskérov. Tí nalíčia figurantov tak, aby ich poranenia boli naozaj dôveryhodné. Ako sa zdá, pri varení krvi, či demonštrovaní otvorených zlomenín je to doslova alchýmia.
Podpredseda organizačného štábu Karol Kalinák zdôraznil, že pre účastníkov pripravili aj sprievodný program. Napríklad v svidníckom Skanzene ľudovej architektúry budú môcť spoznať našu kultúru v živej dedine. V každom z domčekov budú remeselníci, na dvoroch zvieratá, v záhradách záhradkári, pri furmanskej krčme folklóristi, a tak na malej ploche spoznajú históriu aj tradície východu Slovenska. Ukážu im aj drevené perly východu, teda kostolíky a cerkvi. Účastníci na autobusoch zamieria do rôznych dedín v okolí a pri každom z kostolíkov ich bude vítať starosta, duchovný a obyvatelia dediny. V areáli Vojenského historického múzea pre nich pripravili bojové ukážky zamerané na ošetrenie a odsun ranených z bojiska. No nebude chýbať ani ľudová zábava, diskotéky na amfiteátri, či salašnícke špeciality.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš