musia za pohotovostnou službou cestovať do Sabinova.
Keďže problematika zdravotníckej starostlivosti je občanmi veľmi citlivo vnímaná, pacienti sú nespokojní. Svoju nemalú úlohu v tomto zohrávajú aj zvýšené náklady súvisiace s cestovným. Je to pochopiteľné, veď sociálna situácia väčšiny občanov je v súčasnosti zlá.
Mesto Lipany prevzalo zdravotnícke zariadenie od Polikliniky Sabinov. Ako tvrdí primátor mesta Eduard Vokál: „Zastavili sme zadlžovanie, zlepšili sme stav budov, finišuje sa na novom biochemickom laboratóriu." Nedoriešená ostala pohotovosť. Podľa primátora preceňuje sa v tomto úloha mesta namiesto toho, aby za neuspokojivý stav boli braní na zodpovednosť hlavne poskytovatelia zdravotníckych služieb. „Zjednodušene povedané, lekár je povinný starať sa o svojho pacienta 24 hodín denne. Je to počas ambulantných hodín, a ak neslúži na pohotovosti, je povinný byť k dispozícii pacientom," dodal E. Vokál (na obr.).
Riešiť tento problém sa vedenie mesta pokúšalo pri vzájomnom stretnutí lekárov, aj prostredníctvom lekára Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Žiaľ, nepodarilo sa. Mesto nemá možnosť priamo riešiť záležitosť, keďže nevydáva licencie, nemôže dávať sankcie, nefinancuje túto službu a ani nemôže lekárov poveriť organizovaním LSPP.
O stanovisko sme požiadali vedúceho odboru zdravotníctva PSK Andreja Begu, ktorý nám povedal: „Poverený činnosťou LSPP je jeden z praktických lekárov, ktorý pôsobí v meste Lipany. Odmietol to. Neviem, v akej výške budú sankcie z neakceptovania poverenia. Poverenie sme oznámili poisťovniam a lekárom, ktorí by mali na pohotovosti slúžiť."
Podľa A. Begu záujem o prevádzkovanie LSPP prejavila súkromná firma z košického kraja. Licenciu jej však musí vydať Ministerstvo zdravotníctva SR.
Primátor mesta podal podnet na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, či neboli porušené podmienky poskytovania zdravotníckych služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš