alternatívnej školy (TAŠ). Priamo pri práci tak mohli sledovať nielen žiakov ale i učiteľov. TAŠ-ka, ako Popradčania školu familiárne nazývajú, organizuje deň otvorených dverí dvakrát ročne.
"Je to o tom, aby hlavne rodičia mali priestor si pozrieť ako to tu funguje. Síce majú možnosť prísť kedykoľvek, ale takto sa to lepšie zorganizuje," prezradila dôvod na pravidelné stretávania sa riaditeľka školy Silvia Oleníková.
Okrem rodičov detí, ktoré TAŠ-ku navštevujú, takúto možnosť dostali aj tí, ktorí svojho potomka uvažujú do školy s alternatívnym vyučovaním zapísať. "Som nadšená spôsobom, akým sa tu deti učia. Nie je to zbytočne stresujúce," prezradila mamička, ktorá plánuje svoju dcérku od budúceho roka do školy umiestniť.
Deň začínajú "taškári" rozprávaním sa v kruhu komunity. "Komunita slúži na naladenie sa detí na školskú prácu, odreagovanie od silných zážitkov, rozvoj komunikačných zručností, možnosť vyrozprávať sa, dáva priestor na nácvik celoživotných pravidiel a zručností života či pestovanie vzájomnej súdržnosti žiakov tried," uviedla S. Oleníková.
Žiaci pokračujú deväťdesiatminútovým vyučovacím tematickým blokom, ktorý dáva priestor nielen pre využitie inovatívnych vyučovacích metód, ale aj pre hľadanie súvislostí medzi teóriou a praxou.
Podľa niektorých pedagógov, ktorí sa do jedinej alternatívnej školy na východe Slovenska prišli predovšetkým inšpirovať, však pár hodín strávených v tomto prostredí je príliš málo na to, aby sa mohli presvedčiť o výhodách takéhoto vzdelávania.
"Úroveň vedomostí našich žiakov je minimálne na úrovni ostatných škôl, čo dokazujú aj výsledky celoslovenského Monitoru deviatakov. TAŠ-ka sa umiestnila v prvej desiatke najlepších škôl na Slovensku," podala dôkaz o tom, že "taškári" sa po skončení školy nestratia, ich riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš