Vysoké Tatry - S nadšením privítali včera na Lomnickom štíte pracovníci oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie
Mira Kováčiková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
vied (SAV) nový počítač. Ten získali od spoločnosti Intel ako víťazi súťaže, v ktorej spoločnosť hľadala najstarší používaný osobný počítač na Slovensku.
"Všimol som si, že takáto súťaž je vypísaná, prihlásili sme sa a napokon sme neboli ani veľmi prekvapení, keď sme zistili, že pracujeme nielen na najvyššie položenom pracovisku, ale aj s najstarším počítačom tohto typu," uviedol pracovník oddelenia kozmickej fyziky Igor Strhársky.
Aj v Čechách podobnú súťaž vyhralo pracovisko akadémie vied. "Možno to niečo vypovedá aj o tom, v akom stave sa nachádza veda a výskum a akademická obec vôbec. Sme radi, že môžeme pomôcť novou technikou. Je to určite väčší prínos, ako darovať nový počítač komerčnej firme," uviedol Pavel Svoboda zo spoločnosti Intel.
So starým počítačom, ktorému fyzici dôverne hovoria "naša olivetka", sa však na Lomnickom štíte nelúčia. Naďalej ho budú využívať na zber dát kozmického žiarenia. "Hoci bol vyrobený v roku 1986 a my ho na Lomnickom štíte používame od polovice roku 1989, stále je funkčný. Jediný problém je, že už dávnejšie odišiel hard disk, takže fungujeme len cez disketovú mechaniku, opravovaný bol aj monitor," pochválil výdrž starého počítača Ronald Langer z oddelenia kozmickej fyziky.
Nový stroj chcú využívať predovšetkým na spracovanie a analýzu dát, ako aj výpočty. "Ten starý už na tieto veci kapacitne nestačí," dodal technik Samuel Štefánik. ä
Potvrdil však, že "počítačový deduško" nie je na vyhodenie a nie je ani jedinou technickou výpomocou pracoviska. "Máme tu rôzne zostavy, prakticky celý vývoj počítačovej techniky, tie novšie stroje sú asi päť rokov staré. Doba však ide rýchlo dopredu," dodal.
Aj spoločnosť, ktorá pracovníkom Ústavu experimentálnej fyziky priniesla nový počítač do výšky 2634 metrov, predpokladá, že počítač aj v náročných podmienkach veľa vydrží. "Bude funkčný hádam aj o desať rokov, ale výkon sa rýchlo znásobuje, možno už o tri roky bude potrebná inovácia," dodal Pavel Svoboda z Intelu.
Podľa jeho slov cieľom súťaže bolo upozorniť aj na fakt, že odklad obnovy osobných počítačov so sebou prináša náklady na opravy a vyššiu poruchovosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš