našich cestách nielen nevedia rýchlo dostať k cieľu, ale ani kde odstaviť svojich oceľových tátošov. Často preto historickú časť mesta zaťažujú odstavením vozidiel v bočných uličkách, ale robia to aj domáci. Dokonca pravidelne.
Nie je to tak dávno, čo obyvateľov vzrušovala predstava viacpodlažných parkovísk, podzemných aj viacúrovňových. Záujemcovia prišli, predalo sa pár mestských pozemkov na tento účel, ale ani jedno nie je dokončené. Medzičasom sa parkovacie plochy vyprofilovali na súkromné a mestské, no problém statickej dopravy v centre mesta a v obytných súboroch trvá.
Zaujímalo nás preto, s čím sa vodiči stretávajú v každodennom živote. Tlačového tajomníka prešovskej radnice Michala Kaliňáka sme požiadali o presnejšiu informáciu o množstve verejne prístupných parkovacích miest. "V centre ide o 1 574 miest. Na mestských pozemkoch je ich 996, z toho 579 platených, 220 miest na uliciach tiež za úhradu, 147 na neplatených parkoviskách a 50 na dočasných parkovacích plochách. Ďalších 578 miest je na súkromných parkoviskách."
Žijeme v stotisícovom meste, treťom najväčšom na Slovensku, a tak je na mieste otázka - stačí to? Na sídliskách a v okrajových častiach mesta sme od ľudí počuli kladné aj záporné stanoviská. Jedni tvrdia, že je ich dosť, iným sa máli, ale ani jeden majiteľ auta netvrdil, že musí parkovať na mieste podstatne vzdialenom od svojho bydliska či pracoviska.
V centrálnej zóne je to však o inom. V historickej časti mesta je momentálne 18 parkovísk a tie poskytujú 1 171 miest. Ako sa vlani využívali? "Podľa našich štatistík vodiči využili na parkovanie 558 miest a tento údaj by mal byť smerodajný pre prevádzkovateľov týchto plôch. Nízky záujem považuje mesto za alarmujúci stav. Keby sme chceli porovnávať, tak na jednom z mestských parkovísk v centre, ktoré je monitorované kamerovým systémom mestskej polície, sa denne využíva v priemere 80 miest, hoci kapacitu má 250. Podobne je to aj na ostatných plochách," konštatoval M. Kaliňák.
Ako sme sa sami presvedčili, na pomerne veľkom stráženom parkovisku pod Tescom parkuje len málo vozidiel. Dá sa predpokladať, že je využité zhruba na 30 percent, hoci do tohto obchodného domu chodia za nákupmi stovky ľudí a jeho lokalizácia je vo všeobecnosti výhodná z hľadiska dostupnosti k centru. Vodiči v snahe vyhnúť sa poplatku však radšej využívajú priľahlé uličky, čím preťažujú dopravný systém v meste.
Zaujímavé je, že takmer všetky parkoviská sú strážené, ale ľudia radšej riskujú krádež, či poškodenie vozidla. Jasnou rečou hovorí aj nasledujúci údaj. Prešovská mestská polícia mesačne predá 1 200 záberových kariet a denne rieši okolo 40 priestupkov súvisiacich s nedisciplinovanosťou vodičov pri parkovaní. V centre sa však denne pohybuje niekoľkonásobne viac vozidiel, z čoho vyplýva, že väčšina radšej parkuje na nedovolených plochách.
Radní sa chcú problémom zaoberať a prijať opatrenia. Potvrdil nám to viceprimátor Stanislav Goban. Na otázku, aký prístup zvolia, reagoval: "Dáme preskúmať plnenie zmlúv na výstavbu viacpodlažných parkovísk. Primátor Milan Benč chce iniciovať stretnutie s prevádzkovateľmi súkromných parkovísk, aby spoločne našli konštruktívne riešenie ešte pred začiatkom letnej turistickej sezóny."
Radní si teda uvedomujú, že viac pokút ani vyššie ceny za parkovanie v centre by problém neriešili. Naopak, vyššie ceny by len vyvolali prirodzenú reakciu zvyšovania parkovania v ostatných lokalitách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš