zameraná na boj s čiernou prácou a preverenie nelegálneho zamestnávania v jednotlivých okresoch.
"V okresoch Poprad a Levoča sme k dnešnému (včerajšiemu, pozn. redakcie) dňu preverili 81 firiem. Šesť z nich zamestnáva svojich pracovníkov nelegálne," uviedla na margo doterajších výsledkov akcie Vietor riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade Božena Figlárová. Podľa jej slov doteraz pracovalo z 319 skontrolovaných zamestnancov "načierno" deväť osôb.
Dôvodov je hneď niekoľko. "Firmy takto zamestnávajú kvôli možnosti vyhnúť sa odvodom poistného, znížiť mzdu pod minimálnu hranicu. Využívajú skupinu ľudí, ktorí sú bez práce a odkázaní na akýkoľvek príjem. Druhou skupinou načierno pracujúcich sú tí, ktorí si chcú takýmto spôsobom príjem zvýšiť," popísala dôvody výskytu čiernej práce Figlárová.
Odvody si takto krátia predovšetkým podnikatelia podnikajúci na základe živnostenského listu alebo menšie spoločnosti s ručením obmedzeným. "My sme zistili nelegálne zamestnávanie najmä u stavebných firiem a u poskytovateľov služieb," doplnila spektrum "špekulatívnych" podnikateľov riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Starej Ľubovni Mária Bronieková.
V okrese Stará Ľubovňa preverili doteraz 34 firiem, do polovice apríla, kedy akcia končí, je naplánovaná previerka
ďalších 21. Doteraz zistili sedem prípadov nelegálnej práce.
Pri zistení nelegálnej práce hrozí zamestnávateľovi pokuta až do výšky milióna korún. Pri zamestnancoch sa bude výška pokuty podľa Broniekovej odvíjať od toho, či vedeli o nelegálnosti pracovného pomeru a či k nemu neboli určitým spôsobom prinútení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš