potvrdila. Kým vlani sa na nej svojimi filmovými dielkami prezentovalo 15 autorov, tentoraz to bola zhruba tretina.
Odborná porota napokon do celoštátneho kola odporučila len jeden dokumentárny film. Ide o dielko Miroslava Kamona z Prešova (na snímke vpravo) pod názvom Slovenský betlehem. Divákov zaujal nielen obrazom, ale aj výborným komentárom. Pôsobil zaujímavo aj inšpiratívne. "Nie je to pre nás neznámy autor a musím povedať, že jeho filmy sú z roka na rok lepšie. Dokument spracoval precízne, dokonca to, čo bolo kedysi preňho a mnohých iných problémom, sa mu teraz vydarilo. Mám na mysli synchronizáciu komentára s hudbou. Keby som mal mať výhrady, tak možno v tom, že hovorí o rezbárovi, ktorý tvoril betlehem 15 rokov, ale chýba tam on sám, alebo aspoň jeho portrét," uviedol v hodnotení člen poroty Július Alcnauer.
"Priznám sa, že nápad vznikol náhodou a všetko sme šili horúcou ihlou. Na snímanie betlehemu som mal len dve hodiny a jeho veľkoleposť ma zvádzala možno k opakujúcim sa alebo dlhším záberom. Dva dni sme film strihali a jeden ozvučovali," reagoval na porotu M. Kamon.
Publikum svojou atraktívnosťou zaujal aj dokument Rafting od Vladimíra Marcinova z Prešova. Mimochodom, patrí k prešovskej filmovej scéne už desaťročia a má za sebou niekoľko autorských dielok ešte z čias, keď sa filmy točili na 8 alebo 16-milimetrový celuloid. Netajil, že tento snímok je predovšetkým dovolenkový, s ktorým sa pohral najmä kameramansky a so strihom. Približuje nórsku prírodu a dobrodružstvo skupiny dovolenkárov, ktorí si po prvý raz v živote vyskúšali rafting na dravej rieke. Obraz aj hudba je fajn, ale divákovi popri autentických zvukoch a reakciách ľudí v člne chýba komentár, alebo príbeh na pozadí obrazu. "Ja sa zase priznám, že mi ani tak nešlo o súťaž, ale keď som videl, čo autori premietali vlani, bol som mierne povedané rozčarovaný. Ten pocit ma podnietil k tomu, aby som prispel svojim Raftigom. Viac som chcel s mladými autormi diskutovať, ako súťažiť," poznamenal V. Marcinov.
Ďalší film Veľkošarišana Stanislava Šimka mal rovnaký nedostatok. Volá sa Rallye. Pôsobí sviežo, kameramansky výborne, s dynamickým strihom a nechýbajú v ňom ani obrazové pikošky zrejme zachytené dvoma kamerami. Necháva však na divákovi, aby si domyslel, o akú súťaž ide, kde sa odohráva a hoci sa opakujú zábery na jedného pilota vozidla, publikum nevie, o koho ide. Pritom z tejto snímky mohol byť dobrý dokument alebo reportáž, keby tam boli základné informácie a výpoveď aspoň tohto jediného pretekára.
Rovnakú chybu urobil aj autor zo Stropkova Michal Bujdoš. Jeho film má dokumentovať históriu Stropkova, ale je len bezduchou pohľadnicou na pamiatky a artefakty. Divákovi, ktorý o meste nič nevie, tento film nepovedal nič. Keby autor diváka sprevádzal slovom, alebo naznačil napríklad fakt, že Stropkovčania sa usilujú o oživenie historického centra mesta a čo všetko s týmto zámerom súvisí, vyznel by hodnotnejšie.
Svidníčan Ján Oravec prezentoval dokument s reportážnymi prvkami o Vihorlatskej hvezdárni v Humennom. Zaujímavej téme však uškodilo to, čo je „boliestkou" mnohých autorov, keď sa pri strihu odmietajú vzdať zbytočne dlhých záberov, ktoré diváka v konečnom dôsledku rozptyľujú a odvádza ich to od pointy.
Kedysi silná prešovská amatérska scéna na niekoľko rokov upadla do útlmu. Z času na čas sa síce objavujú mladé talenty, ale akoby im chýbala odvaha experimentovať. Vari aj preto nebol na prehliadke jediný hraný či animovaný film, hoci technika tak pokročila, že to, čo bolo pre starších filmárov nedostupným snom, je v súčasnosti omnoho jednoduchšie. Chce to len nápad a chuť tvoriť v tíme.
Podľa organizátora súťaže Cineama 2005, metodika Šaršiského osvetového strediska v Prešove Mariána Jacka, dôvodom je možno aj opakovane nevhodne zvolený čas prehliadky a motivácia autorov. "Nebudem skrývať, že túto sme organizovali bez akýchkoľvek prostriedkov. Dúfame, že na ďalšiu získame grant z ministerstva kultúry. Uvažujeme, že súťaž budeme organizovať každé dva roky, aby autori mali dostatok času na prípravu, keďže všetci tvoria vo voľnom čase a v amatérskych podmienkach."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš