jednej dospelej ženy. Ako odznelo na tlačovej konferencii v Prešove, ktorú organizovala Rómska iniciatíva Slovenska, lekári diagnostikovali túto chorobu aj u 43-ročného rodinného príslušníka nakazenej.
V osade je poriadne rušno. Do Bystrian prichádzajú dvakrát týždenne zdravotníci a od obyvateľov berú vzorky slín. S vyšetreniami sa v osade začalo pred dvomi týždňami. Robia sa v pondelok a stredu. Vyšetrených bolo zatiaľ 300 Rómov. "Pri vyšetrení pomáhajú aj terénni sociálni pracovníci. Zapisujú si mená a rodné čísla, aby sa nestalo, že niekto sa dá vyšetriť dvakrát a niekto vôbec. Vyšetriť sa musia dať všetci. U malých detí robia zdravotníci výtery," uviedol starosta Bystrian František Žiga.
Starosta požiadal o pomoc podpredsedu Rómskej iniciatívy Slovenska pre ľudské práva a zahraničie Miroslava Lacka. Ten následne oslovil politické strany. Bystranom podala pomocnú ruku strana Pavla Ruska - Aliancia nového občana. "Dali nám 15-tisíc korún. Peniaze sú určené tým, u ktorých sa zistí nákaza."
Paradoxom je, že tuberkulóza sa nevyskytla v osade, kde žijú Rómovia, ale v obci. Na príčine je migrácia obyvateľstva a hygienicky nevyhovujúca voda. Tú pijú obyvatelia zo studní pri domoch. Zaujímalo nás, ako túto chorobu prežívajú samotní ohrození Rómovia. F. Žigu sme sa spýtali, či nemá obavu zo vzniku ďalších infekčných chorôb, napríklad žltačky. "Žltačku sme mali v osade len raz a neobávam sa, že by sa mohla znovu vyskytnúť."
V obci už vykonali preventívne opatrenia. Od špiny a odpadkov vyčistili obyvatelia celú osadu. Okrem toho každá rodina dostala chlór, ktorým si má vydezinfikovať svoj príbytok.
Autor: jšt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš