„zelenú" fialovému variantu trasovania prekládky existujúcej cesty I/18. Tá bude v budúcnosti slúžiť ako regionálna komunikácia a pôvodná I/18 sa stane súčasťou stavby diaľnice D1 Jablonov - Behárovce. Po štyroch rokoch neustálych rokovaní, šiestich variantoch a ich modifikácií, sa tak v meste pod hradom dohodli, že cesta povedie mimo mesta.
Pripomeňme, že situácia sa vyhrotila ešte v marci, kedy adresovali obyvatelia Prešovskej, Štefánikovej, Podzámkovej ulice, Ulice Vodný rad a Sídliska Hrad otvorený list primátorovi mesta i poslancom, v ktorom jednoznačne nesúhlasia s navrhnutým bledomodrým variantom trasovania. Tento variant počíta s cestou cez mesto práve niektorými zo spomínaných ulíc. Samotnému otvorenému listu však predchádzala petícia, ktorú podpísalo 300 obyvateľov mesta. Nasledovala búrlivá diskusia medzi vedením mesta, poslancami a nespokojnými obyvateľmi. Na marcovom stretnutí rozhodujúce stanovisko nepadlo. Väčšina poslancov však bola za bledomodrý variant. Navyše počas Veľkonočných sviatkov 162 obyvateľov mesta sa podpísalo pod otvorený list, ktorý zaslali predsedovi Vlády SR, predsedovi NR SR, prezidentovi, ministerstvu životného prostredia i dopravy.
Búrlivá diskusia, emócie, dokonca i osočovania sprevádzali aj štvrtkové stretnutie poslancov, na ktorom v hojnom počte nechýbali ani obyvatelia mesta. Tí opätovne povedali jednoznačné nie prekládke existujúcej cesty I/18 cez mesto. Po takmer trojhodinovej výmene názorov, pričom každý argumentoval vlastnými dôvodmi. Jedna z poslankýň MUDr. Alžbeta Mačugová (KDH) vyzvala poslancov, aby pristúpili k hlasovaniu čo najzodpovednejšie a podľa vlastného svedomia. „Problémom trasovania prekládky sme sa zaoberali už dosť dlho. Čas na rozhodnutie už prezrel. Fialový variant, tzv. veľké véčko, umožňuje rozvoj mesta, rozširuje infraštruktúru a keďže časť cesty povedie aj popod Spišský hrad, jednoznačne ho približuje viac k mestu. Máme jedinečnú šancu urobiť obchvat mesta a dostať cestu mimo mesta tak, ako bola naplánovaná už roky predtým. Vyzývam vás, aby ste zvážili svoje rozhodnutie a hlasovali tak, aby sme mestu a jeho obyvateľom pomohli," uviedla A. Mačugová. Väčšina poslancov sa priklonila k jej názoru, no boli aj takí, ktorí síce s týmto variantom nesúhlasili, no zdôraznili, že pri hlasovaní budú rešpektovať rozhodnutie obyvateľov mesta.
Podľa slov primátora mesta Ing. Františka Slebodníka, fialový variant môže byť priechodný, ale je lepšie skombinovať ho s iným variantom. „Hlavne regionálna doprava z okolitých obcí nebude využívať dlhšiu obchádzku okolo Spišského Podhradia, s akou počíta tento fialový variant. Vodiči sa nenapoja na diaľnicu, keď si budú môcť skrátiť cestu cez mesto. Teda regionálna doprava na uliciach narastie. Je potrebné novú cestu rozumne naformulovať a skrátiť. Prípadne ju trasovať tesne poza cintorín a poza rodinné domy, nie ťahať ju až popod hrad. Ide o to, aby ten variant, ktorý dnes schválime, bol aj uskutočnený," uviedol F. Slebodník.
Po tom, čo poslanci odsúhlasili variant tzv. veľkého „véčka" obchádzajúceho mesto, primátor dodal: „Fialový variant prešiel v Spišskom Podhradí, ale kiežby prešiel aj na ministerstvách a na pôde Národnej diaľničnej spoločnosti."
Pripomeňme, že odsúhlasený variant počíta s trasovaním cesty za Sivou bradou, s pokračovaním pri ceste do Baldoviec, poza Májovú ulicu, križovaním cesty smerujúcej do mestskej časti Katúň, ďalej cez železničnú trať a potok v smere Spišské Vlachy - Krompachy. Cesta by pokračovala severovýchodným obchvatom poza podhradské futbalové ihrisko, cintorín, záhrady na Podzámkovej ulici a smerovala ku križovatke Studenec. Kamiónovú dopravu od mesta Krompachy, ktorá v súčasnosti prechádza historickou časťou mesta a ktorá mesto najviac trápi, tento variant nerieši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš