nadácie, ktoré vyhlásili zbierky na pomoc 'veľhorám' po minuloročnej veternej smršti. Výsledkom stredajšieho stretnutia bola spoločná dohoda, že nadácie zverejnia objem vyzbieraných peňazí a takisto aj žiadateľov o finančnú pomoc na spoločnom informačnom portáli.
Jedným z dôvodov vytvorenia informačného portálu je zamedzenie dvojitého darovania peňazí jednému žiadateľovi, respektíve na jednu konkrétnu akciu. "Zástupcovia zúčastnených nadácií podporili tento návrh jednohlasne," uviedol riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Liška. S navrhovaným riešením súhlasili najmä nadácie súkromného sektora, aby mala verejnosť väčšiu dôveru k využitiu zbierok.
Medzi účastníkmi stredajšieho stretnutia nechýbali zástupcovia Nadácie Ekopolis, ktorá vystupovala aj ako spoluorganizátor zasadania, ďalej mesta Vysoké Tatry, OZ Vysoké Tatry, Matice slovenskej, Štátnych lesov TANAPu, Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy SR, Slovenského olympijského výboru, Slovak Telecom a Orange Slovensko.
Doteraz prišlo do nadácií a fondov na obnovu Vysokých Tatier spolu 106 miliónov korún, z toho 14 miliónov už bolo použitých. Nadácie a fondy mali vlastný systém prerozdeľovania vyzbieraných peňazí. Informačný portál bude nástrojom na jeho zjednotenie. "Cieľom informačného portálu bude informovať ostatné nadácie o nových projektoch. Tak vytvoríme priestor pre združovanie finančných prostriedkov na spoločné projekty aj z ostatných nadácií," informoval tajomník Vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier Ivan Štefanec.
Ďalšie stretnutie vládneho výboru je naplánované na 28. apríl tohto roku vo Vysokých Tatrách. Medzi témami rokovania je zaradená aj certifikácia Vysokých Tatier, projekt trvalo udržateľného rozvoja a ďalšie odstraňovanie kalamity.
Na pomoc pri likvidácii následkov kalamity prídu v lete aj dobrovoľníci z rôznych európskych krajín, ktorí už podľa Štefanca prejavili enormný záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš