percenta. Preto má obec z dlhodobého hľadiska záujem riešiť problém, ktorý dnes trápi väčšiu časť Slovenska, radikálnejším spôsobom.
Podľa slov starostu Ing. Michala Kotradyho (na snímke) sa vysoká nezamestnanosť prejavuje na životnej úrovni ľudí. "Aj keď im poskytneme na nejaký čas prácu, v rámci menších obecných služieb, na aktivačnú činnosť prostredníctvom úradu práce, po čase sa znova vracajú do pôvodnej evidencie nezamestnaných. Aspoň takýmto spôsobom si udržiavajú ako tak pracovné návyky. Je to však kolotoč, ktorý sa potom znova vracia a preto ho chceme spoločnými silami riešiť," potvrdil starosta obce. Jednou z alternatív, ktorá sa javí ako východisko zo súčasnej zlej situácie, je plánované vybudovanie priemyselného parku. Ten by po predbežných rokovaniach poskytol prácu pre zhruba 300 ľudí.
Ako uviedol M. Kotrady, po čiastkovej zmene územného plánu, ktorý schválilo obecné zastupiteľstvo ešte v roku 2002, podarilo sa vybaviť s pozemkovým odborom krajského úradu záber poľnohospodárskej pôdy v lokalite Jama o výmere 11, 14 ha. Práve na tomto pozemku by mal v budúcnosti vyrásť spomínaný priemyselný park. "Už v minulosti mali investori záujem o časť pozemkov, prekážkou však bolo veľa parciel a ešte viac vlastníkov. Túto skutočnosť si uvedomili poslanci a v tohtoročnom rozpočte schválili viac ako 4 milióny práve na výkup pozemkov. Nestačí to síce na celkové vykúpenie parciel, ale musíme nejako začať," skonštatoval M. Kotrady. Zastupiteľstvo odporúčalo začať s uzatváraním kúpnych zmlúv a sceľovaním parciel, ktoré by mohli byť zaujímavé pre budúcich investorov. Prvé rokovania s nimi svedčia o tom, že majú záujem o výmeru 2 až 2, 5 ha. Ako uviedol už pred časom smižiansky starosta, oblasť strojárstva i výroba plastových komponentov pre elektrotechnický priemysel by v minimálnej miere zaťažili životné prostredie. "Obidve výrobné náplne predstavujú takmer bezodpadové technológie. Musíme prihliadať totiž na to, že daná lokalita sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Slovenský raj," dodal M. Kotrady.
Podľa jeho vyjadrení môže byť problémom pre budúcich investorov najmä pri zakladaní stavieb a nosných konštrukcií únosnosť pôdy, kde sa v minulosti ťažil štrk. Obci sa totiž doposiaľ nepodarilo získať presnejšie zameranie bývalej ťažby, ktorá bola postupne zavážaná rôznym inertným materiálom. "Na obecnom úrade máme iba mapku, kde je ťažba ručne zakreslená, takže stanoviť presnú polohu je dosť ťažké. Už teraz vieme, že bude nevyhnutný geologický prieskum pomocou sond, aby sa presne stanovili zakladacie pomery a naprojektovala sa statika stavieb," vysvetlil starosta.
Obec má záujem vykúpiť celé parcely, nakoľko na stretnutí vlastníkov odznel názor, že ak parcely odpredať, tak celé. To poskytne väčší priestor na podnikateľské možnosti aj novým investorom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš