hovorí verejne a riešených prípadov tejto trestnej činnosti pribúda. Je potrebné povedať, že nestúpa počet týraní, ale obete, hlavne týrané ženy, sa odvážili vytiahnuť aj niekoľko rokov či desaťročia trvajúce násilie páchané na nich. Okrem žien bývajú obeťami aj deti a starí ľudia.
Obetiam domáceho násilia sa usiluje pomáhať viacero subjektov. Na Slovensku pracuje občianske združenia Pro Familia, ktoré tému násilia medializuje už od roku 1998. V Prešovskom kraji majú pracovisko v Poprade, Humennom a Bardejove. Združenie založilo prvý ženský dom na Slovensku, a to s kapacitou 50 miest. Poskytujú obetiam násilia služby od poradenstva až po sprevádzanie a právnu pomoc. "Okrem individuálnej pomoci v konkrétnych prípadoch týraných žien a detí máme v klientele aj mužov. Sú to však len dve percentá zo všetkých klientov," uviedla predsedníčka OZ Pro Familia Eva Sopková. Združenie tiež participuje na zmenách legislatívy a právnej praxe v tejto oblasti. "Pokúšame sa inštitualizovať typ poradenstva, ktoré poskytujeme," dodala.
Pomoc obetiam násilia sa volá ďalšie občianske združenie, ktoré od roku 2000 pripravuje preventívne akcie a aktivity pre obete trestných činov. Vo všetkých krajských mestách aj v Prešove majú svoje poradne. "Poskytujeme psychologické, právne a sociálne služby obetiam trestných činov, domáceho násilia, dopravných nehôd a rôznych katastrof a nešťastí. Ďalej sú to sprievodcovské služby. Tento rok to chceme rozšíriť aj na obhajobu obetí v trestnom konaní v zmysle splnomocnenca pre obete. Tieto služby by mali byť bezplatné," konštatovala koordinátorka a sociálna poradkyňa združenia Alena Molčanová. Doplnila, že vlani z ich klientov v Prešovskom kraji tvorili vyše 60 percent obete domáceho násilia.
Obe združenia spolupracujú s orgánmi regionálnej štátnej správy a políciou. A to je ďalšia inštitúcia, na ktorú sa môžu obete násilia obrátiť. Na všetkých okresných policajných riaditeľstvách pracujú poradensko-informačné centrá. Väčšinou pri vchodoch do policajných budov sedia vyškolení poradcovia. Okrem toho funguje od roku 1998 aj policajná linka dôvery. V Prešove má číslo 051/77 312 22. "Linka dôvery nenahrádza linku 158. Je napojená na operačné stredisko Krajského riaditeľstva PZ, kde je nepretržitá služba," hovorí zástupca riaditeľa KR PZ v Prešove Ján Pivovarník. Podľa jeho slov je po zriadení informačného centra volaní na linku dôvery oveľa menej.
Na území Prešovského kraja zaznamenali vlani 15 295 trestných činov. Z nich polovicu policajti objasnili. V oblasti násilnej trestnej činnosti to bolo 1 466 trestných činov, z ktorých vyše 75 percent objasnili. "Ide o trestnú činnosť, ktorá nie je taká skrytá ako majetková alebo ekonomická. Dá sa relatívne ľahšie objasniť. Najčastejším prípadom domáceho násilia je týranie blízkej a zverenej osoby. V minulom roku sme v Prešovskom kraji evidovali 93 prípadov tejto trestnej činnosti. Objasnilo sa z nich 88 prípadov. Zvyšné prípady sa preverujú, lebo nie každé podanie je také, že ho automaticky berieme ako skutočný prípad. V tomto roku za prvé dva mesiace už evidujeme 97 prípadov. Najviac, 30 bolo nahlásených v Prešovskom okrese. Tieto nové podania v súčasnosti polícia preveruje. Sú časté prípady krivých obvinení, ale to je už práca vyšetrovateľov, respektíve prokuratúry a súdu, aby to preverili," vraví J. Pivovarník.
Od 1. septembra 2002 sa zmenil trestný zákon, ktorý obete násilia chráni viac. Na druhej strane poškodená osoba už nemôže vziať späť svoje podanie, ako to bolo možné predtým. Navyše, zákon umožňuje vziať násilníka do väzby. Po krádežiach vlámaním, lúpežiach a násilných trestných činoch je vo väzbe najviac mužov práve kvôli domácemu násiliu. Trestná sadzba je vyššia pri násilí, ktoré sa robí v rodine, ako na verejnosti. Za násilie proti skupine obyvateľov alebo jednotlivcovi hrozia dva roky väzenia, za vydieranie dva až osem rokov a za týranie blízkej a zverenej osoby od 2 až 8 rokov až po 5 až 12 rokov za výnimočne brutálne týranie, ktoré niekedy končí aj smrťou obete. Trestná sadzba je v tomto prípade na úrovni vraždy alebo lúpeže s následkom smrti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš