sa zapojilo 197 autorov z 27 krajín sveta. Šarišská galéria (ŠG) v Prešove vo svojich priestoroch vystavila zo 600 karikatúr 196.
Výstavu otvorili, ako sa už stalo tradíciou, v deň humoru a vtákov, teda 1. apríla. "Porota posudzuje výtvarnú hodnotu a originálnosť nápadu, čo je v prípade Zlatého súdka zvlášť dôležité, lebo téma sa už roky nemení. Napriek tomu, že sa od rôznych autorov z rôznych končín sveta objavia rovnaké nápady, v každom sa objaví niečo prekvapujúco originálne. Aj keď sa zdá, že na tú istú tému sa už nedá nič vymyslieť," povedal včera zakladateľ súťaže a predseda poroty Fedor Vico. Neskrýval ani fakt, že niektoré kresby boli podpriemerné a tie sa na výstave neobjavujú, ale ich autori sú uvedení v katalógu. Riaditeľka prešovskej ŠG Marta Hrebíčková ako spoluorganizátorka 11-ročnú spoluprácu prirovnala k zrelému manželstvu. "Aj sa hádame. Kto pozná Fedora Vica, tak vie, že je tvrdohlavý, a niekedy je to nutné, ale zatiaľ sa nám každý ročník podarilo úspešne začať aj dokončiť. Uvidíme, či manželstvo vydrží..." Pripomenula tiež, že najviac, až 33 autorov, ktorí poslali svoje karikatúry na tému pivo, bolo z Poľska. Poliaci boli tento rok v prevahe aj nad Slovákmi, ale chuť súťažiť prejavili karikaturisti takmer z celej Európy, ale aj USA, Izraela, Cypru, Austrálie, Iránu či Číny.
Porota rozhodla, že hlavnú cenu Grand Prix udelí Poliakovi. Odniesol si ju Pawel Kuczynski. Na prvé miesto sa netradične 'prekreslila' Rumunka Gheorghita Ghinea Uriasu. Netradične preto, lebo doteraz nebola medzi ocenenými ani jedna žena. Druhé miesto získal Bulhar Christo Komarnitski a tretie Ukrajinec Valery Mohylny. Rozdeľovali sa však aj zvláštne ocenenia. Cenu Igora Ševčíka, výtvarníka a karikaturistu z Trenčína, ktorý počas svojho pôsobenia v Prahe býval vítaným členom poroty na Zlatom súdku, získal konečne Slovák. Presnejšie Košičan Oleg Šuk, a cenu do Prešova doručila vdova Kateřina Ševčíková. Sninská Nadácia Miro sa tiež nenechala zahanbiť a darovala do súťaže cenu, ktorú porota prisúdila Ukrajincovi Nikolayovi Kaputovi. "Poznám slovenský humor ešte z čias, keď vychádzal humoristický časopis Roháč. Nebolo to jednoduché, ale kupoval som si ho. Poznám aj vynikajúcu chuť vášho piva. No a k jeho ospevovaniu som sa rád pridal," povedal nám pri preberaní zvláštnej ceny N. Kaputa. Medziiným sme sa dozvedeli aj to, že už desiatky rokov je naším kolegom v rodine žurnalistov. Cenu Andreja Bogojavlenského, vlaňajšieho predsedu poroty a zástupcu bulharského kultúrneho atašé v Bratislave, získal Slovák Jozef Storinský. Cenu Pivovaru Šariš, ktorý súťaž posledné roky zastrešuje, získal Peter Sedlák. Originálnych karikatúr však bolo oveľa viac, preto porota udelila aj 11 čestných uznaní.
Pre Prešovčanov je účasť na výstave každoročnou lahôdkou, preto pripomíname, že potrvá do 16. mája. Po tomto termíne sa presunie do Plzne, hoci podľa slov manažérky firemnej komunikácie Pivovaru Šariš Drahomíry Jančovičovej zatiaľ nie je presne určené miesto ani termín výstavy. Vlani ju česká verejnosť v "hlavnom meste piva" ocenila vysokou návštevnosťou.
Dva dni pred prešovskou výstavou bola v bratislavskej Galérii Miro vernisáž. Organizátori Zlatého súdka v nej vystavovai kolekciu najúspešnejších karikatúr z jubilejného desiateho ročníka. "Prišla hora k Mohamedovi... Už to nie je len o východe, len o pivnom humore z počutia. Ľudia reagovali veľmi dobre. Až na výstave zrejme zmenili názor," povedal Fedor Vico. Zaujímavosťou bratislavskej výstavy bola projekcia dokumentárneho filmu Zlatý súdok z kameramanskej dielne Laca Csikyho. Paralelne s výstavou v Prešove včera otvorili aj ďalšiu v Humennom. Je výberom najúspešnejších karikatúr z posledných desiatich rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš