atmosféru centra Prešova, ale aj mimo neho. Ako sme už informovali, mestský úrad sa už touto témou zaoberal. Poplatok za terasy sa zmenil na daň. Kým v niektorých bratislavských mestských častiach sa prevádzkovatelia búria, že im miestny úrad vyrúbal trojnásobne vyššiu daň, v Prešove sa zatiaľ sťažnosti neobjavili.
"Mesto Prešov má spracovanú Koncepciu prevádzkovania sezónnych terás a sedení na pešej zóne a priľahlých uliciach mesta. Táto koncepcia vychádza z ambície byť príťažlivým mestom pre vlastných občanov ako aj pre turistov. Upravuje podmienky povoľovania, umiestnenia a samotné prevádzkovanie sezónnych terás a sedení s funkciou občerstvenia," informoval nás tlačový tajomník Mestského úradu v Prešove Michal Kaliňák.
Koncepcia obsahuje päť častí - architektonické a technické podmienky umiestnenia sezónnych terás a sedení, podmienky užívania verejného priestranstva, obchodnú činnosť (prevádzkový čas), hygienické a zdravotné podmienky a platenie dane za záber verejného priestranstva. Práve táto daň bola v Bratislave predmetom sporu. Tam si v niektorých častiach úrady zapýtali 30 korún za meter štvorcový na deň (pôvodne uvažovali o 50 korunách).
Podľa prešovského mestského nariadenia je daň za prevádzku letných terás 8 korún za meter štvorcový na deň. V mimosezónnom zdaňovacom období, od 1. 10. do 30. 4., zaplatí jej prevádzkovateľ dennú daň 4 koruny za meter štvorcový.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš