však boli aj dve polikliniky v Sabinove a Giraltovciach. Tie spomínané mestá navrhovali prevziať do svojej správy s tým, že zriaďovateľ, teda Prešovský samosprávny kraj (PSK) im majetok prevedie za symbolickú korunu. Hlasovaním poslancov sa o tom definitívne rozhodlo s podmienkou, že mestá prevezmú všetky pohľadávky, záväzky, zamestnancov a dodržia všetky zdravotnícke služby. Do uznesenia dodatočne zakotvili aj klauzulu o možnosti predkupného práva pre PSK v prípade, že mestá podmienky nedodržia.
O niečo zložitejšie to bolo pri hlasovaní za návrhy na transformáciu nemocníc v Starej Ľubovni, Humennom, Svidníku a vo Vranove nad Topľou. Návrhy riaditeľov boli diametrálne odlišné a viedla sa okolo nich búrlivá diskusia. Regionálni poslanci väčšinou hlasov schválili uznesenie o nasledovnom modeli. NsP v Starej Ľubovni sa zmení na akciovú spoločnosť s tým, že PSK bude mať 70 percent akcií a mesto Stará Ľubovňa 30 percent. PSK prevedie majetok nemocnice na nový subjekt za symbolickú korunu. Do NsP v Humennom a Svidníku vstúpi vonkajší investor za účasti PSK, pričom právna forma ostala zatiaľ otvorená. Buď pôjde o akciové spoločnosti alebo neziskové organizácie. Najviac diskusií sa viedlo o návrhu v súvislosti s nemocnicou vo Vranove nad Topľou. V tomto prípade poslanci odsúhlasili vstup súkromného investora za účasti PSK a Združenia miest a obcí okresu Vranov.
Toto rozhodnutie je však len prvým krokom transformácie. Až verejná súťaž, záujemcovia o investovanie a následné prerokovanie zmlúv v krajskom zastupiteľstve pre každý subjekt osobitne, proces posunú dopredu. Dôvodom transformácie je zákon, podľa ktorého od januára 2006 nesmie byť ani jedna nemocnica príspevkovou organizáciou. Preto dosť nezmyselne vyznel návrh poslanca Ivana Hoptu (NEKA), aby sa tento bod programu z mimoriadneho zasadnutia stiahol. Podporili ho však len štyria poslanci a naopak predseda zdravotníckej komisie a riaditeľ NsP v Starej
Ľubovni Peter Bizovský (SNS) zdôraznil, že je najvyšší čas, aby sa po roku diskusií rozhodli. "Sú tu ešte isté riziká. Napríklad také, že štát neprevezme záväzky za odvody pre Sociálnu poisťovňu, zdravotné poisťovne a daňový úrad, čo je podstatnou časťou našich dlhov," uviedol P. Bizovský. Andrej Havrilla (Klub Smer - nezávislí) v diskusii podporil model transformácie a podčiarkol: "Nepredávame majetok, bude sa prenajímať. Hoci sú ekonomické výsledky nemocníc rozdielne, sú akceptovateľné pre posun dopredu."
Nie všetci poslanci však boli v názoroch jednotní. Ján Gajdzik (NEKA) namietal: "Padajú tu návrhy, ale nikto neponúka riešenia. O akom tajomnom investorovi sa tu hovorí, z čoho bude tvoriť zisky? Mňa skôr zaujíma, kto bude niesť zodpovednosť za ďalšie straty nemocníc." Jeho interpelácia však ostala bez odozvy. Diskusiu pred hlasovaním napokon rázne uzavrel prešovský župan Peter Chudík, keď konštatoval, že návrhy riaditeľov NsP sú síce rozdielne, ale poslanecký zbor musí prijať konkrétne uznesenie, aby bolo jasné smerovanie do budúcnosti. Definitívne rozhodnutie padlo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš