Krompašský magistrát totiž ako jediný na Spiši pôvodne plné dvere na jednotlivých oddeleniach mestského úradu, z jednej časti osadil sklom. Občan, ktorý tak čokoľvek príde na krompašskú radnicu vybaviť, hneď pri dverách vie, či môže vstúpiť alebo musí počkať, lebo vo vnútri ešte vybavujú predchádzajúcu "stránku".
Podľa slov prednostu krompašského magistrátu Ing. Petra Bratka, dôvodov na "presklenie" dverí bolo hneď niekoľko. "Počas nedávneho podávania daňových priznaní sa na mestskom úrade denne premlelo veľké množstvo ľudí. Títo neraz postávali v radoch a nevedeli, čo sa deje vo vnútri, či už vstúpiť alebo ešte počkať. Večné vyklopkávanie a otázky, ale aj ironické poznámky sa neraz zviezli na hlavy úradníkov. Tak sme dali možnosť nahliadnuť do "diania" v kanceláriách a tým odstrániť akýsi mýtus o "kávičkovaní". Ukázať ľuďom, že je to o práci a to, že úradníci len tak neposedávajú. Druhým dôvodom bola zasa racionalizácia času pracovníkov mestského úradu i odbúranie istých stresov na pracovisku, pretože je vždy jednoduchšie, ak občan vie, čo sa za dverami aktuálne deje a vie sa podľa toho primerane správať. V každom prípade ide o akési otvorenie sa občanovi," priblížil dôvody nie celkom tradičného postupu krompašský prednosta, ktorý sa takto inšpiroval počas nedávnej návštevy v jednej súkromnej firme.
"Fungovalo to tam, tak som si povedal, prečo by to nemohlo fungovať aj u nás. Je to najmä o pocitoch. Je pravdou, že zamestnanci si na túto novinku museli najprv zvyknúť, keďže aj oni majú právo na časť súkromia, ale myslím si, že sa to veľmi skoro ujalo. Je to predovšetkým priamejší kontakt s občanom," uviedol P. Bratko a na otázku, či v meste neuvažovali o celých sklenených dverách zároveň odpovedal. "Súčasný stav je akýmsi kompromisom voči zamestnancom, ako aj občanom. Občan vidí, čo sa za dverami deje a úradník nestráca časť súkromia. Na druhej strane niektorí občania sa prídu "vyrozprávať" ako u lekára. Tým, že za nimi vonku čakajú už iní a oni o nich vedia, ich motivuje k tomu, aby si vybavili veci pružnejšie. Na druhej strane aj finančná stránka bola dôvodom k tomu, že sme zvolili tento spôsob a nie celosklenené dvere. Celá investícia si vyžiadala 4-tisíc korún. Efekt je v oboch prípadoch rovnaký," zdôraznil P. Bratko.
I keď krompašskí úradníci si už na drobnohľad zo strany občanov zvykli, o tom, čo sa deje za dverami prednostu mestského úradu, zástupu primátora či primátora samotného, si občania ešte počkajú. Podľa slov P. Bratka, sa však tomu nebránia. "Ja si dvere dám upraviť, len čo sa vyrieši technický problém s čalúnením," dodal na záver P. Bratko.
A ako občania prijali túto novinku na krompašskom magistráte? "Je to fajn, keď prídem na úrad a vidím, že môžem vstúpiť a nemusím klopať a pýtať sa či môžem. Myslím si, že to tu mohlo byť už aj skôr," uviedla jedna Krompašanka, ktorá počas našej návštevy si prišla na magistrát vybaviť svoje záležitosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš