slovenských miest vytrácajú. Uchovávajú sa vraj len na dedinách, respektíve ich dodržiavajú folkloristi. Je to skutočne tak?
Zisťovali sme, ako vyzerajú veľkonočné zvyky v meste, priamo v krajskom sídle. Samotné centrum Prešova bolo včera dopoludnia takmer prázdne. Šibačov a kúpačov sme zazreli len sporadicky, aj to zväčša nastupovali na MHD. Akoby ani nebol veľkonočný pondelok. V centre však skoro nikto nebýva. Vybrali sme sa preto smerom k najľudnatejšiemu prešovskému sídlisku, na Sekčov. Už po ceste sme stretli prvých ozajstných kúpačov.
Dušanko Blichár patril medzi najmladších šibačov v meste. Svoj korbáč si držal v košíku. Jeho otec Marián Blichár z Prešova nám povedal: "Veľkonočné tradície dodržiavame. Stále chodíme po oblievačke, ale tiež sa počas Veľkej noci zapájame do bohoslužieb." Pre ročného Dušanka to bola včera prvá oblievačka a šibačka. Vyšibal obe babky, ako výslužku dostal hrnček, zajačika a vajíčko.
Veľkonočné zvyky dodržiavali aj Ličákovci zo Sídliska III, ktorých sme stretli o kúsok ďalej. Šesťročný Tomáš stihol vyšibať babku i krstnú, chystal sa ďalej. Ako výslužku dostal kindervajíčka, rôzne sladkosti, ale aj pexeso či veľkonočný kalendár. "Každý rok dodržiavame tieto zvyky, bez nich Veľká noc nemôže byť," prezradil Tomášov otec Peter Ličák, ktorý sa domnieva, že "v minulosti to bolo viac veselšie". Zvyky podľa jeho slov trochu upadajú a sviatky sú pokojnejšie ako kedysi.
Na Sídlisku Sekčov bolo veselšie ako v centre mesta. Miestny kostol Krista Kráľabol plný, vonku sa hrali deti a nechýbali ani kúpači. Medzi nimi boli aj dvaja chlapci, desaťročný Janík a jeho o rok starší brat Vlado. Obaja prišli zo Starej Dúbravy na Sekčov vyšibať rodinu, predtým ešte boli v Solivare. "Vyšibali sme vajíčka a zajacov," prezradil mladší šibač, ten starší doplnil, že aj nejaké peniaze. Sumu ale neprezradil. Ich otec Vladimír Vaník nám o veľkonočných zvykoch povedal: "Viac-menej ich dodržiavame, ale len v kruhu blízkej rodiny." A ako sa podľa neho darí tradícii oblievania a šibania dievčat na Veľkú noc? "Pomaly sa to vytráca, ale myslím si, že by bolo dobré, aby sa tieto zvyky zachovali aj pre ďalšie generácie," povedal V. Vaník.
Okrem "pokojných" šibačov sme na Sekčove streli aj skupinu tínedžrov, ktorí sa oblievačku vybavili lepšie, než len korbáčom a voňavkou z radu konvaliniek, fialiek či orgovánu. Na svoje rovesníčky si pripravili vedrá so studenou vodou. Dvaja mladíci pritiahli dievča na dvor pred blok, držiac ju za obe ruky, a tretí ju počastoval vedrom vody (pozri foto na titulnej strane). "Je to sranda," prezradil hlavný oblievač Martin dôvod, prečo sa rozhodli dodržať veľkonočné tradície do bodky. "Každý rok takto chodíme," doplnili ho Mišo a Peter, ktorí čakali, kým sa nešťastná dievčina prezlečie a donesie výslužku. Zaslúženú. Zdá sa teda, že hoci Veľká noc sa v mestách neprežíva tak intenzívne ako na dedinách, ale tradičným zvykom zánik, aspoň zatiaľ, nehrozí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš