vzoriek domových studní v regióne. V rámci Svetového dňa vody popradský závod Povodie Dunajca a Poprade (PDP) Slovenského vodohospodárskeho podniku ponúkol obyvateľom možnosť zistiť, akú vodu pijú.
"Prišlo k nám celkom 229 vzoriek, čo je výrazný nárast oproti minulosti. Môže to byť aj tým, že sme zvýšili počet odberných miest. Vzorky sme brali priamo v Červenom Kláštore, Starej Ľubovni, v Kežmarku, Spišskej Starej Vsi a v Poprade," povedal riaditeľ PDP Anton Baláž.
Ako dodal, ľudí začína zaujímať, či majú kvalitný zdroj vody, aby neohrozovali svoje zdravie. "Výsledky sú potešujúce, až deväťdesiat percent zo vzoriek by z pohľadu obsahu dusičnanov mohli pokojne konzumovať aj kojenci," dodal A. Baláž. Ako však poznamenal, v niektorých prípadoch zaznamenali odborníci až 4-násobné prekročenie noriem na obsah dusičnanov.
V minulosti však bývali výsledky analýz menej radostné. "Je to len orientačné zisťovanie obsahu dusičnanov. Na jeho základe si majiteľ zdroja môže prehodnotiť stav, niekedy stačí len presunúť kritické miesto z blízkosti studne, alebo sa rozhodnú používať takúto vodu na iné ako pitné účely," dodal.
Vodárov skôr trápi fakt, že celkové percento zásobovania obyvateľov regiónu pitnou vodou je pod celoslovenským priemerom. "Alarmujúci je stav v odkanalizovaní. Napríklad v okrese Stará Ľubovňa podiel obyvateľov, napojených na verejné kanalizácie, nedosahuje ani 50 percent," upresnil Peter Ďuroška z Podtatranskej vodárenskej spoločnosti (PVS) v Poprade. V snahe zlepšiť situáciu bude PVS využívať predovšetkým financie z európskych fondov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš