minulý piatok malého chlapca s najväčšou pravdepodobnosťou vzala voda v priepuste pri dome. Rozbehla sa veľká pátracia akcia, do ktorej boli zapojení hasiči z Lipian, miestni obyvatelia. Okolie skúmal aj vrtuľník. Na druhý deň, v sobotu, prišli záchranári Ministerstva vnútra (MV) SR, konkrétne 15 policajtov a 9 psov. Neboli úspešní, pričom poveternostné podmienky boli mimoriadne zlé a prúd Torysy bol prisilný. V sobotu došlo aj k jednej nepríjemnej udalosti. Jednotke pre pátranie a záchranu (JPPaZ) zo Spišskej Novej Vsi vraj nebolo umožnené zapojiť sa do akcie.
„Robíme pátracie a záchranné akcie na území celého Slovenska. Máme cvičených psov," hovorí predstaviteľ dobrovoľnej JPPaZ Ivan Drozdy. Podľa jeho slov mala jednotka v sobotu cvičenie. Keď sa skončilo, tak sa títo záchranári dozvedeli, že prebieha pátracia akcia po päťročnom chlapcovi. „Tak sme sa zobrali a odišli. Štyria ľudia išli dopredu, to bola prvá posádka, ďalšia išla za nimi. Tam bola súkromná záchranná služba," tvrdí Drozdy. „Polícia nám povedala, že sa nemôžeme pridať, lebo nie sme pozvaní. Bol tam aj riaditeľ komplexnej záchrannej služby Culka, ktorý nám povedal, že sa môžeme otočiť."
Ivan Drozdy vidí za týmto rozhodnutím biznis. Tvrdí zároveň, že JPPaZ prišla do Lipian bez komerčných úmyslov: „My sme išli dobrovoľne s tým, že to nebude platené." Podľa Drozdyho má jeho jednotka dobrú spoluprácu s políciou, aj s linkami 112 a 158: „Nikomu nič nefaktúrujeme, všetci sú spokojní. Dobrovoľne sa rozhodneme a ideme na zásahy... Teraz prišli dobrovoľníci, ktorí si za vlastné peniaze zaplatili cestu Spišská - Lipany, a boli vyhodení. Takáto drzosť?!" Na Culkov tím podali Spišiaci podnet na inšpekciu MV SR.
S názorom Ivana Drozdyho sa nestotožňuje veliteľ zásahu Ján Culka. „Sú to záchranári, ktorí sú členmi občianskeho združenia, ale nie sú zmluvným partnerom MV. A nie ja som ich odmietol, ale polícia ich odmietla." Podľa jeho slov bol problém napríklad v tom, že jedni i druhí záchranári mali vlastných zásahových psov, čo by mohlo robiť problémy. Je preto štandardom, keď podobný zásah robí jeden tím. „Nemám právo sa k tomu vyjadrovať, lebo ja som ich ani neprijal, ani neodmietol. Akciu riadilo Okresné riaditeľstvo PZ. Bol som pri tom, keď sa pýtali, či môžu ísť a polícia povedala, že nie," hovorí Ján Culka, šéf záchranného tímu MV SR a 1. Záchrannej služby, s. r. o. Rozhodnutie polície, ako vraví, plne chápe a tvrdí, že spišskí dobrovoľníci sa urážajú zbytočne.
„To, že by niekomu nebolo umožnené pátranie, o tom neviem," dozvedeli sme sa na Okresnom riaditeľstve PZ v Prešove. O žiadnom spore nevedia. Voči tímu Jána Culku neboli na OR PZ žiadne výhrady. „Boli mimoriadne dobre vybavení. Cez notebooky vedeli presne všetko o koryte rieky a podobne. Boli pozvaní a robili tu."
Ako sa nám podarilo zistiť z policajných zdrojov, problém mohol byť aj v inej veci. Podľa policajtov každý, kto chcel v pátraní dobrovoľne pomôcť, mohol prísť. Spravili tak viacerí obyvatelia Lipian, či dobrovoľní hasiči. Podľa informácií z policajných kruhov však zástupcovia JPPaZ trvali na oficiálnom pozvaní zo strany OR PZ. Ak by ho dostali, mohli by si následne vyfaktúrovať svoju činnosť. Zástupcovia JPPaZ oponujú, že svoje aktivity nerobia na komerčnej báze. Záchranná služba, ktorá akciu zabezpečovala, ju podľa našich informácií vykonávala ako záchranná služba MV SR, v rámci svojej náplne práce. Teda išlo o štandardnú akciu, ktorá vraj nebola osobitne vyplatená. Platení neboli ani dobrovoľníci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš