o 16 miliónov viac, ako doteraz. Vyplýva to z návrhu zákona o vojnových hroboch, ktorý parlament schválil a účinnosť nadobudne v roku 2006.
Zákon z dielne ministra vnútra Vladimíra Palka podporilo 137 poslancov. Na vojnových pohrebiskách je pochovaných vyše 200-tisíc obetí z oboch svetových vojen a doteraz mal štát povinnosť starať sa o ne. Po novom však kompetencia starostlivosti prejde na samosprávy. Na starostlivosť o jeden hrob teda môže obec dostať zo štátneho rozpočtu 157 korún ročne. Doteraz to bola suma 64 korún. Starostovia však musia o tento príspevok požiadať.
V regióne pod Duklou, kde sa bojovalo v prvej aj druhej svetovej vojne je takmer v každej obci cintorín. Vojenské historické múzeum vo Svidníku má hrobové miesta podrobne zmapované a zaznamenané, hoci s údržbou cintorínov bol vždy problém. Z roka na rok je nutné investovať do úpravy čoraz viac prostriedkov. Nezriedka cintoríny podmývajú rozvodnené potoky, zosúva sa na ne pôda a v takých prípadoch je nutná nákladnejšia úprava. Zaujímal nás preto názor historika Igora Slepcova na nový zákon.
"Ani táto suma nebude stačiť, ale aspoň je to viac, ako v minulosti. Potešilo ma to, lebo niektoré cintoríny sú veľmi zdevastované. Zakaždým je mi ľúto, keď vidím, ako dôsledne sa Nemci starajú o cintoríny z druhej svetovej vojny. No to nie je zo štátnych peňazí," povedal nám I. Slepcov.
Dodávame, že v Prešovskom kraji sú tri nemecké vojenské cintoríny. V Prešove, v Hunkovciach (okres Svidník) a v Zborove (okres Bardejov). I. Slepcov neskrýval ani fakt, že nie všetci richtári vedia či a koľko hrobových miest majú. Niektorí po tom pátrajú, iní nie. Zvyčajne však udržiavajú cintoríny asi tak, že ich aspoň dvakrát v roku vykosia a vyčistia od buriny.
"Kedysi sme mali udržiavaný vojenský cintorín, ale roky chátral. Niekde chýbajú kríže a najhoršie je, že blízko je potok Ladomirka a hrozí tam zosuv pôdy. Hoci sme žiadali Povodie Bodrogu a Hornádu o pomoc pri spevnení brehu, zatiaľ sa tak nestalo. Máme tam 159 hrobov z prvej svetovej vojny a niektoré si žiadajú radikálnu úpravu. Napríklad taký kríž musí navrhnúť architekt, potom ho treba dať vyrobiť a na to nám chýbajú peniaze. Tento rok máme v rozpočte o 50-tisíc menej, takže čo sa dá, musíme robiť svojpomocne s nezamestnanými a na ostatné ušetriť. Že dostaneme na údržbu cintorína viac peňazí, to je dobre," reagoval na našu otázku starosta Hunkoviec Ján Franko.
Zákon o vojnových hroboch tiež hovorí, že obce ich môžu zriaďovať, premiestňovať, prestavať, alebo zrušiť, ale iba na základe písomnej žiadosti a so súhlasom ministerstva vnútra. Pri zriadení nového hrobového miesta je potrebný aj súhlas vlastníka nehnuteľnosti, kde sa bude hrob nachádzať. Za nezákonný postup hrozí pokuta až do výšky pol milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš