"scestné". Aj odborníci počas seminára k Svetovému dňu vody včera v Poprade konštatovali, že kalamita znamená výrazný zásah do akumulačnej schopnosti územia a môže zmeniť odtokové pomery.
"Prílišný strach však nie je namieste, ale treba počítať s tým, že sa zmenia prietoky niektorých potokov. Teda voda bude tiecť tými istými potokmi, len zrejme v iných objemoch," uviedol Otakar Hrabovský z košického závodu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP). Výraznejšie zmeny predpokladá napríklad v úsekoch Batizovského, Velického, Studeného či Slavkovského potoka.
Náklady na protipovodňové opatrenia, ktoré vyvstali v súvislosti s tatranskou kalamitou, vyčíslili odborníci na takmer 1 miliardu korún. "V tom sú započítané technické opatrenia, hradenie bystrín, čistenie tokov, odstraňovanie prekážok či budovanie poldrov. Sú to však dlhodobé opatrenia, my sa teraz musíme sústrediť na prioritné zásahy, aby sme ochránili podtatranské obce pred možnými povodňami, aj keď financií zatiaľ niet," uviedol riaditeľ závodu Popradu a Dunajca SVP Anton Baláž. Podľa jeho slov ešte ani v tejto chvíli nie sú všetky toky v Tatrách po veternej smršti vyčistené. "Práce brzdilo veľké množstvo snehu," povedal. Ako dodal, vodohospodári majú za úlohu odstrániť prekážky z tokov, ktoré spravujú, do konca mája, všetky však majú byť podľa harmonogramu vyčistené až do konca roka. "Sústredíme sa najprv na toky Studeného potoka a Kežmarskej Bielej vody," dodal A. Baláž.
Za možnými povodňami najviac ohrozené obce označil Starú Lesnú, Veľký Slavkov, Gerlachov, Lučivnú a Batizovce. "Nejaké protipovodňové opatrenia my ako mesto nerobíme, je to prenesená kompetencia štátu, ku ktorej nemáme financie," skonštatoval primátor mesta Spišská Belá Štefan Bieľak. Ako dodal, mesto má len mechanizmy a ľudí, s ktorými môže operatívne odstraňovať problém, ale systematické riešenie príde na rad až neskôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš