akadémie sa totiž snažia okrem sumy všeobecných vedomostí motivovať študentov k samostatnému mysleniu, rozhodovaniu a pripraviť ich na svet biznisu. Potvrdil to aj 1. ročník súťaže cvičných firiem, ktorú usporiadala Obchodná akadémia vo Svidníku.
Mladým obchodníkom konkurovali poľskí kolegovia zo Združenej ekonomickej školy, ale aj Prešovčania z ESO Euroškoly. Dovedna súťažilo osem firiem. "Niekoľko dní pred súťažou vládol v škole ruch posledných príprav predajných stánkov, prezentácie, ponukových katalógov, ale aj produktov. Jednoducho, dolaďovali detaily," uviedol riaditeľ svidníckej OA a zároveň poslanec NR SR Jaroslav Ivančo, ktorý ani popri politických povinnostiach nezabúda na svojich zverencov. V ponuke prezentačných stánkov bola kozmetika a služby s ňou spojené, náhradné diely a príslušenstvo do automobilov, strešné krytiny pre pohodlnejšie bývanie, ponuka jedál a pochúťok pre gurmánov, ale aj obuv. Verejnosť spomedzi rovesníkov z iných stredných škôl, základných, ale aj miestnych podnikateľov teda mali čím upútať. Zaujímali sa o ich produkty aj ponúkané služby a mladí obchodníci sa potencionálnym zákazníkom pozorne venovali.
Biznisplán aj realizáciu cvičných firiem hodnotila odborná porota a podľa všetkého to nemala ľahké. Nenašla takmer žiadne chyby. Ocenenie za najlepšiu cvičnú firmu udelili spoločnosti Autocomfort s.r.o., za najlepší katalóg získal cenu Jupiter v.o.s., za najlepšie spracovanú prezentáciu v počítačovom programe PowerPoint firma Bufík v.o.s. a za úpravu stánku Rolls s.r.o. Porota však udelila ceny aj jednotlivcom. Reprezentantom Swet days v.o.s. a Salut s.r.o. udelila ceny za reklamné materiály. Jupiter zase získal špeciálnu cenu za približovanie kultúrneho dedičstva.
Podujatie účastníci hodnotili pozitívne. Študenti si tu mali možnosť overiť získané vedomosti a spôsob ich uplatnenia v praxi. Skúsenosť im s najväčšou pravdepodobnosťou pomôže pri nasledujúcich ročníkoch a možno aj v živote, keď sa po absolvovaní školy rozhodnú podnikať. To všetko sa však mohlo uskutočniť len s finančnou podporou miestnych sponzorov a rodičov, keďže obchodné akadémie v tomto roku majú v rozpočte oveľa menej prostriedkov ako vlani. Je to na škodu veci. Malí a strední podnikatelia v regióne, ako aj predstavitelia Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory po svojich skúsenostiach s absolventmi v praxi zdôrazňujú, že základy ekonomiky a orientačné zručnosti by mali patriť k všeobecnému vzdelaniu na každej škole.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš