jednej dospelej ženy a siedmich detí. Dnes vedenie obce a vedenie krompašskej nemocnice riešia dilemu, ako čo najrýchlejšie vyšetriť približne 1 500 ľudí, aby mohli zistiť, koľko bystrianskych Rómov trpí touto chorobou.
Hneď na to, ako nebezpečnú nákazlivú chorobu zistili u spomínanej 28-ročnej ženy, v krompašskej nemocnici vyšetrili 24 ľudí, ktorí s chorou bývali v jednom dome. Rómovia však nemali peniaze na autobus, preto im cestovné hradila obec, nemocnica im zase odpustila dvadsaťkorunové poplatky. Ako nás informoval riaditeľ krompašskej nemocnice MUDr. Miroslav Kraus, doteraz vyšetrili približne 134 Bystrancov.
V čase našej prvej návštevy v Bystranoch si starosta František Žiga lámal hlavu nad tým, ako približne 1500 ľudí dopraviť do 10 kilometrov vzdialených Krompách. Dnes je situácia iná, zdravotníci prídu kvôli tuberkulóze do Bystrian. „Tento problém sme konzultovali so známym slovenským odborníkom. Zhodli sme na tom, že Rómovia z Bystrian nemusia chodiť do našej nemocnice. Naopak my pôjdeme k nim. Stačí, ak odoberieme vzorky, podľa nich zistíme, koľko ľudí je v Bystranoch chorých," upresnil pre naše noviny M. Kraus.
Jednoducho povedané, bystrianski Rómovia napľujú do skúmavky a táto vzorka poputuje na rozbor. Prvých dvesto Rómov takýmto spôsobom otestujú v predposledný deň v mesiaci v stredu. „Náš sociálny terénny pracovník z obecného úradu už poučuje Rómov, ako sa majú správať. S vyšetrením začneme v osade hneď skraja. Každý sa postaví pred dom, v ruke bude držať preukaz poistenca. Keď príde k nemu zdravotník, bude počúvať jeho pokyny, čo má robiť," popísal bystriansky starosta prípravy v obci.
Ako ďalej dodal, on sám sa dá prostredníctvom odovzdanej vzorky vyšetriť a to z dvoch dôvodov. Po prvé, aby slúžil ako vzor obyvateľom obce a tí, aby nemali obavy dať sa vyšetriť. „Okrem toho chcem vedieť, či som zdravý," dodal F. Žiga.
Ako nám povedal M. Kraus, tuberkulóza sa nevyskytuje v Bystranoch prvýkrát. Bohužiaľ, liečba častokrát stroskotáva na nedisciplinovanosti pacientov. Tí nenavštevujú kvôli kontrole lekára, neberú lieky. „Je tu veľké riziko, že choroba sa vráti. S tuberkulózou je to bludný kruh," vysvetlil M. Kraus.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš