ktoré sa môžu pochváliť nízkym výskytom v prepočte na obyvateľov.
"Liečba tohto infekčného ochorenia je však stále medzi prioritami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)," uviedla na tlačovej besede k Svetovému dňu tuberkulózy Darina Sedláková z slovenskej kancelárie WHO. Ako dodala, každý rok na tuberkulózu vo svete zomierajú dve miliardy ľudí. "Je to však liečiteľná choroba," dodala zároveň.
V Národnom registri tuberkulózy vo Vyšných Hágoch zaznamenali vlani 713 ochorení. "Na Slovensku je situácia stabilizovaná a nemáme nezmapované miesta. Treba si však uvedomiť, že ak by títo ľudia neboli adekvátne liečení, tak každý z nich môže nakaziť ďalších desať ľudí do roka," uviedol riaditeľ Ústavu tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič. Pripomenul aj nedávno medializovaný prípad obyvateľky Bystrian, ktorá sa momentálne lieči u nich v ústave. "Je stabilizovaná, musí však pochopiť, že liečba netrvá týždeň ani dva, ale šesť až desať mesiacov. U nás zostane, kým neprestane byť infekčná pre okolie," upresnil I. Solovič.
Lekári tvrdia, že na Slovensku ešte stále nie je dostatočné povedomie o TBC. "Mnohí pacienti prichádzajú neskoro, zanedbaní. Zvýšenú pozornosť preto treba venovať aj klasickým rizikovým skupinám ako sú asociáli, alkoholici, bezdomovci a staršie vekové skupiny," dodal riaditeľ Ústavu vo Vyšných Hágoch.
Ako potvrdili jeho skúsenosti z praxe, ľudia ešte vždy ťažko akceptujú diagnózu TBC, v nejednom prípade by radšej prijali nádorové ochorenie. "Hoci celkovo je u nás tuberkulózy menej, objavujú sa jej vážnejšie formy, aj nečakané prípady," dodal riaditeľ Šrobárovho ústavu v Dolnom Smokovci Vladimír Pohánka.
V Dolnom Smokovci liečia tuberkulózu detí z územia celého Slovenska. Práve lekári, ktorí sa zaoberajú detskou tuberkulózou, majú často detektívnu prácu pri zisťovaní zdroja nákazy. "Absentuje spolupráca s všeobcenými lekármi," posťažovali sa.
Tohtoročný Svetový deň tuberkulózy WHO zasvätila ľuďom, ktorí sú denne s touto chorobou konfrontovaní najmä v pozíciách zdravotníkov. "U nás sme mali naposledy pred tromi rokmi jeden prípad, keď sa dá hovoriť o chorobe z povolania, infikoval sa človek z laboratória. Jednoducho, stopercentná ochrana na takomto pracovisku neexistuje," uviedol Ivan Solovič.
Ako dodal, aj keď východ Slovenska patrí k najhorším oblastiam čo do počtu výskytu tuberkulózy, samotné Tatry sú výnimkou. "Skôr máme zdroje nákazy v širšom regióne, vlani sme mali pacientov z Liptovskej Tepličky, tento rok z Veľkého Slavkova," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš