hasičskej techniky. Aby nedošlo k jej poškodeniu, kvapkajúcu vodu zachytávajú zamestnanci do vedier. Budova, v ktorej sa nachádza približne 40 kusov hasičskej techniky je v havarijnom stave. Na stenách haly vidieť, že dochádza k porušeniu statiky. Zatekajúca voda už v minulosti poškodila aj elektroinštaláciu vo výstavnej hale. Situácia je kritická už dnes a k jej zhoršeniu dôjde v prípade silnejších dažďov.
Zriaďovateľom múzea je Prešovský samosprávny kraj (PSK). O vyjadrenie sme preto požiadali hovorkyňu PSK Veroniku Fitzekovú. "Do Krajského múzea pravidelne smerujú financie na investície. V roku 2003 dostala riaditeľka 2,8 milióna korún - na osobné auto, na statické zabezpečenie objektu a na rekonštrukciu strechy. Ona sama si určovala priority, čo je najdôležitejšie a čo prvé je potrebné opravovať. Rozhodla sa pre opravu Rákocziho domu, ktorý bol v zlom stave."
Ako V. Fitzeková ďalej podotkla, do Krajského múzea smerovala finančná injekcia aj v uplynulom roku a to vo výške takmer 2 a pol milióna korún. Na stavebné úpravy podkrovia 560-tisíc korún, na rekonštrukciu strechy 1,8 mil. korún. Z toho vyplýva, že za dva roky dostala riaditeľka viac ako 5,2 milióna korún na investície. "Nie je to malá čiastka, ak zvážime, že na investície v oblasti kultúry má PSK ročne vyčlenených 14 miliónov korún a musí financie rozdeliť pre 28 kultúrnych inštitúcií."
Riaditeľka listom informovala zriaďovateľa o zlom stave v polovici septembra minulého roku. Týmto problémom sa zaoberali členovia komisie kultúry a národnostných menšín vo štvrtok. "Zvážia, koľko z rezervy vo výške 5,9 milióna korún vyčlenia na opravu zatekajúcej strechy. O tom, kde a koľko finančných prostriedkov poputuje, navrhuje riaditeľka a schvaľuje zastupiteľstvo PSK. Tento havarijný stav nevznikol zo dňa na deň. Riaditeľka sa mohla rozhodnúť, či si kúpi automobil za 449-tisíc korún, zrekonštruuje podkrovné priestory svojej kancelárie alebo financie použije na opravu strechy." Ako hovorkyňa Fitzeková dodala, nejaké financie na havarijný stav vyčlenia. Koľko to bude, zatiaľ povedať nevedela.
Riaditeľka Krajského múzea v Prešove Božena Tomášová zdôvodnila, prečo žiadala peniaze na auto, keď v tom čase už bol na svete problém so zatekajúcou strechou nad výstavnou halou, v ktorej sa nachádza unikátna zbierka hasičskej techniky: "Auto som žiadala, lebo sme používali 13-ročnú Škodu Favorit. V roku 2003 sme na toto auto nedostali osvedčenie o technickej kontrole. O auto sme žiadali už v roku 2001. Nedostali sme ho a preto som o rok auto žiadala znovu. Auto sme od PSK dostali v minulom roku. Okrem nás dostalo autá aj ďalších päť inštitúcii. Ostatné dostali autá tento rok."
Vyjadrila sa aj k podkrovným priestorom múzea, ktoré financoval vtedajší jeho zriaďovateľ - Krajský úrad v Prešove. Priestory boli kolaudované v máji v roku 2002 za predošlého riaditeľa. Nová strecha na ďalších častiach Krajského múzea sa robila preto, lebo zatekala a dochádzalo k porušovaniu statiky renesančno-gotickej budovy. Na našu otázku, či riaditeľka predsa len nemohla radšej zachraňovať pretekajúcu strechu nad hasičskou zbierkou, B. Tomášová odpovedala: "Nie. A ako by som to urobila? A za čo? Veď len za vypracovanie projektu by som dala 250-tisíc korún. Na opravu strechy potrebujeme okolo 6 až 8 miliónov korún. Túto sumu sme si nevymysleli, zohľadňuje vyjadrenia Krajského pamiatkového úradu v Prešove."
Okrem tohto problému zápasia v Krajskom múzeu s ďalším. V budove je pokazený hlavný odpadový kanál. "Vďaka" nemu nemôžu návštevníci múzea použiť toalety. "To je dôvod, prečo je múzeum zatvorené cez víkendy. Splašky z kanála vytekajú do pivnice a v prízemí cítiť zápach. Kanál zachytáva nielen splaškovú vodu, ale aj odpadovú vodu zo striech. Ak dostaneme od Prešovského samosprávneho kraja financie, nepoužijeme ich na zatekajúcu strechu, ale na opravu kanála," dodala Božena Tomášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš