poslancov vystúpil riaditeľ Okresného stavebného a bytového družstva Ján Lenárt. Rezolútne žiadal zníženie ceny tepla vyrábaného Bardtermom. Zdôraznil, že cena tepla 516 korún za GJ, za ktorú spoločnosť Bardterm teplo predáva, je vysoká. Skonštatoval, že iné mestá majú cenu nižšiu.
Poukázal tiež na zisk, ktorý Bardterm každoročne vytvára. Povedal, že treba uvažovať, čo s takým drahým teplom ďalej, lebo existuje ešte možnosť individuálneho kúrenia, ktoré je flexibilnejšie a lacnejšie v porovnaní s veľkoplošným výrobcom. Žiadal, aby sa pouvažovalo nad výškou financií, ktorú každoročne Bardterm investuje do opravy a údržby, veď ide o sumu cez 11 miliónov korún. "Robte dačo," žiadal poslancov a položil otázku, že ak sa ľudia budú odpájať, či v zrekonštruovaných kotolniach budú telocvične.
Na možnosť odpájať sa od centrálneho vykurovania reagoval poslanec Ján Pecuch (KDH). Poukázal na mesto Stropkov, kde pre odpájanie došlo takmer ku kolapsu tepelného hospodárstva. Žiadal vedenie Bardtermu, aby urobilo informačnú kampaň. "Ak je deficit informácií, ľudia si myslia, že sa deje niečo nekalé," povedal. Zároveň podporil požiadavku obyvateľov družstevných bytov, aby sa zverejnili všetky nákladové položky, týkajúce sa ceny tepla. "Nie je to síce štandardný postup, ale ide o mestskú firmu a teda nieto čo skrývať," zdôraznil.
Do diskusie sa prihlásil aj ďalší poslanec Slavomír Hudák (KDH), ktorý sa zaujímal o 150-tisíc korún, ktoré si Bardterm pre rok 2005 naplánoval na nevyčerpané dovolenky. "Je to kóšer?" pýtal sa.
Riaditeľ Bardtermu Andrej Čech odpovedal, že je to v zmysle Zákonníka práce, lebo dovolenky za kalendárny rok sa dajú čerpať až do dvoch rokov. Čo sa týka ceny tepla, skonštatoval, že všetko je podložené. Podľa neho nie je pravda, že v Bardejove je cena tepla najvyššia, lebo sa vo všeobecnosti na Slovensku pohybuje v rozmedzí od 504 do 580 korún.
K financiám vynakladaným na údržbu uviedol, že nie je iba o plátaní. V rozpočte, ktorý následne poslanci pre Bardterm na rok 2005 schválili, je na údržbu a opravy vyčlenených 12 miliónov korún, na cestovné 170-tisíc, na reprezentáciu 50-tisíc, na dary 60-tisíc korún, čo je zhruba na úrovni minulého roka. Vyskočila však položka stočné, keďže cena vody oproti roku 2004 sa zvýšila o 9 korún na meter kubický, celkovo na 4,5 milióna korún. Na mzdy si Bardterm naplánoval 11,560 milióna, čo zahŕňa infláciu 7,6 percenta a tiež elektrikára, ktorý nastúpi do spoločnosti od apríla. Paradoxom je, že hoci Bardterm je organizácia so stopercentnou majetkovou účasťou mesta, platí mestu nájom, do rozpočtu mestského úradu príde takto suma 3,5 milióna korún. Bardterm si naplánoval zisk 870-tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš