súvisiace s projektom Gotická cesta.
Gotická cesta prechádza v súčasnosti cez mnoho obcí. Tie sú pre turistu zaujímavé najmä tým, že sa v nich nachádzajú vzácne kostolíky a ďalšie iné pamiatky. „Žiaľ, veľkým problémom je, že väčšina z nich je zatvorená a návštevník nemá možnosť dostať sa dovnútra. Chceli sme docieliť to, aby obce, v ktorých sa tieto kostolíky nachádzajú, vynaložili väčšie úsilie na sprístupnenie jednotlivých pamiatok. Na jednej strane je tu priamy ekonomický prínos pre obec i príslušný farský úrad, ktorý je vlastníkom tejto nehnuteľnosti. Druhý prínos spočíva v tom, že nadväzne na sprístupnenie tej ktorej pamiatky sa môžu rozširovať ďalšie služby - v prvej etape to môže byť vyberanie parkovného, v druhej predaj suvenírov, občerstvenie v obci a ďalšie služby - ubytovanie, výstavba a zriaďovanie penziónov, ubytovanie v súkromí a podobne," uviedol predseda Združenia cestovného ruchu okresu Levoča a koordinátor projektu Gotická cesta Ernest Rusnák.
Ak sa obzrieme späť, prípravné práce na projekte Gotickej cesty začali v roku 1994 cez nemecký program Transform určený na pomoc krajinám východnej a strednej Európy. O tri roky neskôr sa realizoval prieskum možností a v roku 1998 boli v rámci Gotickej cesty vyznačené tabule, a to v bývalých okresoch Spišská Nová Ves a Rožňava. Táto časť Gotickej cesty mala dĺžku 280 kilometrov. „Po vyznačení tejto trasy v teréne sa začali ozývať zástupcovia miest zo severného Spiša - Stará Ľubovňa, Kežmarok a Poprad, z južného Gemera to bola Rimavská Sobota. Vyvíjali snahu o rozšírenie Gotickej cesty aj do týchto končín. Tak sa spracovala projektová príprava na tieto okruhy. Tým sa Gotická cesta predĺžila na 580 kilometrov, čiže ďalších 300 km naviac. Severný Spiš sa nám nepodarilo dotiahnuť do konca, pretože žiadosti o finančné prostriedky na predvstupové fondy boli zamietnuté. Táto časť ostala v teréne nevyznačená. Naviac, po jednaniach s Poliakmi sa nám podarilo časť Gotickej cesty dotiahnuť aj do Poľska, kde je v teréne vyznačená cykloturistická Gotická cesta a vedie po pohraničnej oblasti so Slovenskom," uvádza predseda združenia.
Ako uvádza, podnikatelia pôvodne očakávali od Gotickej cesty viac. Ich plány sa zatiaľ naplnili len čiastočne. Veľkú brzdu vidí v iniciatíve starostov obcí, kde sa nachádzajú spomínané pamiatky. „Ďalší krok by mali urobiť oni a vyjsť podnikateľom v ústrety, aj sprístupnením pamiatok turistom. A ekonomický výpočet? Pri priemernej dennej návštevnosti jeden autobus a 20 áut a pri prevádzkovaní sto dní v roku by predstavoval príjem pre obec a farský úrad približne 400-tisíc korún, čo nie je zanedbateľné. Je to jednoduchý prepočet, aj keď niektorý starosta povie, že takúto návštevnosť nemá. Samozrejme, že je to tak, keď má kostol zatvorený," vysvetľuje E. Rusnák.
Ako dodáva, po roku by prepočty overila realita. Ďalšie príjmy by mohli obciam plynúť z parkovného, občerstvenia, predaja suvenírov či požičovne bicyklov. Ďalším rozmerom týchto aktivít je podľa jeho názoru zníženie nezamestnanosti v obciach tohto regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš