Rozsudkom bolo zrušené rozhodnutie o vyvlastnení, ktoré v rokoch 2000 a 2001 vydal vtedajší Odbor životného prostredia na Krajskom aj Okresnom úrade v Prešove. KS zároveň potvrdil nález a uznesenie Ústavného súdu SR o tom, že náhrada za vyvlastnený majetok nebola posúdená podľa platného zákona. Súd vec vrátil na ďalšie konanie nástupníckej organizácii, teda prešovskému Krajskému stavebnému úradu. Zdalo by sa, že niekoľkoročná kauza majetkovoprávneho vysporiadania je vyriešená a príde bodka. Ale tá zjavne chýba.
Keď sme sa zaujímali, ako spis posúdil Krajský stavebný úrad a ako konal, od zodpovednej pracovníčky Boženy Vargovej sme sa dozvedeli: "My sme ani nemali čo konať, alebo posudzovať. Súd všetky vyvlastňovacie rozhodnutia zrušil. My sme vec postúpili príslušnému stavebnému úradu, teda mestu Prešov ako prvostupňovému orgánu."
Na mestskom Stavebnom úrade sme sa teda pýtali ďalej. "Spis sme dostali asi pred dvoma týždňami a budeme konať. Vyzveme navrhovateľa vyvlastnenia, teda Slovenskú správu ciest (SSC), aby nám predložila príslušné doklady, alebo návrh na nové konanie. Až po ich posúdení budeme môcť vydať rozhodnutie, alebo konanie zastaviť," povedal nám vedúci Stavebného úradu na prešovskej radnici Marián Harčarík.
Faktom totiž je, že SSC dodnes nevzala svoj návrh na vyvlastnenie späť, hoci Ústavný súd SR uznesením potvrdil, že ňou podaný návrh podľa vyhlášky ministerstva financií 465/1991 v čase podania návrhu a vyvlastňovacieho konania už neplatil. Presnejšie, pre nehnuteľnosti bol neplatný od roku 1996 a SSC návrh predložila v roku 2001.
V tomto prípade je však pozoruhodný najmä fakt, že kauza, v ktorej rozhodovali súdy na všetkých úrovniach, sa ani po auguste 2004, kedy vydal konečný verdikt Krajský súd v Prešove, neposunula ďalej. Každý úrad má v zmysle zákona lehotu na konanie 30 dní. Lenže nič také sa nedeje.
Ako to vnímajú Drutarovskí, ktorí už od roku 2001 žijú v oficiálne vyvlastnenom dome s pocitom, že im strecha nad hlavou patrí aj nepatrí? "Roky tvrdili, ako im na výstavbe cesty záleží. Teraz neviem, či ešte majú záujem dokončiť ju, keď tak dlho nekonajú. Zdá sa, že my sme chceli spor spravodlivo vyriešiť viac, ako tí, ktorí nás do tej situácie dostali. Súdy rozhodli, teraz je to úplne v ich rukách," povedal nám majiteľ nehnuteľnosti Oto Drutarovský (na snímke).
Pritom stavba časti Nábrežnej komunikácie je pozastavená do vyriešenia sporného majetkového vysporiadania. Zásadnejším dôvodom pozastavenia je zrušené územné rozhodnutie a stavebné povolenie. Čas plynie, problémy sa nabaľujú a dnes už ani jednému Prešovčanovi nie je jasné, čo bude s Nábrežnou komunikáciou. Za zmienku stojí aj fakt, že podľa pôvodných plánov mala byť dokončená v roku 2002. Jasné nie je dokonca ani to, akú funkciu bude cesta mať. Donedávna bola totiž v dokumentácii aj územnom pláne mesta vnímaná ako preložka štátnej cesty I/68, neskôr ako diaľničný privádzač, potom sa tento pojem vytratil a v súčasnosti sa o nej hovorí už len ako o mestskej komunikácii, alebo spojnici subcentier. Ani ostatné komunikačné prepojenia v meste nie sú definitívne ujasnené, čo je pravdepodobne dôvodom na to, že sa pôvodný termín schvaľovania aktualizácie územného plánu presunul z marca na máj.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš