Myšlienka projektu vyšla od Združenia autoškôl SR. Zo Slovenska sa do projektu zapojili ešte Žilinská univerzita a Stredná priemyselná škola dopravná v Košiciach. Ďalší partneri sú z Bulharska, Česka, Nemecka, Španielska, Grécka, Francúzska, Fínska a Talianska.
Projekt realizujú s podporou Európskej komisie cez program Leonardo da Vinci. Druhý workshop v rámci projektu sa uskutočnil v minulých dňoch v Prešove. Nasledovať budú ďalšie tvorivé dielne, posledná bude v Grécku. Potom chcú slovenskí partneri predložiť výsledky projektu v podobe návrhov na zmenu Zákona o autoškolách Ministerstvu dopravy, pôšt a telekomunikácií SR.
Príprava inštruktorov na Slovensku začala v roku 1997, kedy bola po prvýkrát formulovaná príslušná vyhláška. Tá však vychádzala ešte roku 1960, kedy sa inštruktori nepripravovali v rámci osobitného vzdelávania, vykonávali len postupovú skúšku na odbore dopravnej polície. "Dnes sa v Európe formulujú sa nové prístupy a názory na prípravu inštruktorov. Tu dochádza aj k uplatneniu nášho projektu. Jeho zásady a priority boli dané v roku 2001. A v roku 2002 bol prijatý Európskou komisiou. Odvtedy projekt beží," uviedol predseda Združenia autoškôl SR a koordinátor projektu Andrej Buday. Podľa jeho slov je úlohou projektu stanoviť kritériá a nové postupy pre výber účastníkov prípravy inštruktorov, pre ich tréningový program, pre výber predmetov na vyučovanie a vzťahov medzi predmetmi. Chcú tiež pripraviť podmienky skúšok na kvalifikáciu inštruktora. Projekt sa zameriava aj na celoživotné vzdelávanie inštruktorov a monitorovanie ich pracovných podmienok. Súčasťou realizácie projektu sú pilotné kurzy v piatich krajinách Európy, kde sa budú overovať tréningové materiály.
Na Slovensku je dnes okolo 620 autoškôl, v ktorých pracuje 3 000 až 3 200 inštruktorov s oprávnením. Požiadavkou na ich kvalifikáciu v súčasnosti je kurz, ktorý schválilo ministerstvo dopravy. Jeho vykonávanie postúpilo Komore autoškôl SR, ktorá zabezpečuje výučbu v ôsmich školiacich strediskách. "Podľa vyhlášky každý, kto sa prihlási za inštruktora, musí predložiť výsledok psychologickej prehliadky, mať ukončenú strednú školu s maturitou, byť bezúhonný a mať prax vo vedení vozidla. Tieto kritériá sú v európskych krajinách podobné. Náš projekt robí aj analýzu kritérií. Na Slovensku sme v týchto veciach prísni. Je to urobené tak, aby sa minimalizoval počet ľudí, ktorí robia inštruktorský výcvik. Je to dosť obmedzujúce v porovnaní s ostatnými krajinami Európy. Projekt Inštruktor pre výcvik vodičov smeruje k tomu, aby sa ujednotila certifikácia inštruktorov v autoškolách. Do troch až piatich rokov by mala byť vydaná spoločná európska smernica, v ktorej budú definované postupy pre adeptov na certifikát inštruktora. To umožní, aby sa výcvik inštruktorov vykonával všade v Európe s rovnakými kritériami na skúšku a ďalšie vzdelávanie," tvrdí koordinátor projektu Buday.
Projekt by mal skončiť v lete tohto roku. "Potom by sme chceli položiť ministerstvu dopravy na stôl ucelený návrh na zmenu štruktúry prípravy inštruktorov pre výcvik vodičov, na zvýšenie úrovne výstupov z prípravy a najmä chceme vychádzať z európskej praxe, poučiť sa z toho a nájsť výsledok, ktorý nám pomôže nerobiť chyby, ktorých sa dopustili v iných krajinách," dodal riaditeľ slovenského združenia autoškôl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského regiónu nájdete na Korzári Spiš